Dyskusja wokół książki ks. dr. Jarosława Wąsowicza
W Muzeum II Wojny Światowej 8 marca odbyła się prezentacja książki Danuta Siedzikówna ps. "Inka" (1928-1946). Pamięć i tożsamość ks. dr. Jarosława Wąsowicza, która jest zbiorem świadectw osób związanych z postacią słynnej sanitariuszki.
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Karol Nawrocki powitał autora książki i zaprezentował jego osobę zgromadzonym gościom.
Długo można byłoby mówić o życiorysie ks. dr. Jarosława Wąsowicza. Jeszcze w latach 80., gdy Polacy byli zdominowani przez system komunistyczny, młody wówczas Jarosław Wąsowicz mieszkający na gdańskiej Zaspie był kibicem Lechii Gdańsk, ale także członkiem Federacji Młodzieży Walczącej, która zmagała się o wolność i niepodległość Polski. Po 1989 r. ukończył teologię, obronił doktorat z historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, był postulatorem procesu beatyfikacyjnego męczenników II wojny światowej, został kapelanem środowisk kibicowskich.
Dyrektor wymienił zasługi gościa dla środowisk kibiców, jednocześnie przypominając o jego niebagatelnych dokonaniach naukowych.
Trochę przyzwyczailiśmy się do tego, że myślimy o ks. Jarosławie Wąsowiczu jako o kapelanie środowisk kibicowskich, byłym członku Federacji Młodzieży Walczącej, bardzo aktywnym publicyście, jednak jest również naukowcem – jego doktorat dotyczył młodzieżowych środowisk antykomunistycznych, został wydany i nagrodzony przez Europejskie Centrum Solidarności. Fachowość historyczna ks. dr. Jarosława Wąsowicza niezależnie od światopoglądu nie budzi żadnych wątpliwości. To autor kilkuset artykułów historycznych, naukowych, popularno-naukowych dotyczących prześladowania duchowieństwa katolickiego w niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau. Jest doskonałym i uznanym naukowcem oraz członkiem Rady Muzeum II Wojny Światowej.
Ks. dr. Jarosław Wąsowicz podkreślił, że w powiększającej się bibliotece zarówno naukowych, jak i popularnych pozycji dotyczących "Inki" - książka Danuta Siedzikówna, ps. „Inka” (1928-1946). Pamięć i tożsamość stanowi interesujący wyjątek, publikację która dotyka fenomenu tej postaci i inspiracji jaką stanowi dla współczesnych.
W grupie bohaterów jakimi są Żołnierze Wyklęci szczególne miejsce zajmuje sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, Danuta Siedzikówna „Inka”. To nie wielcy dowódcy oddziałów partyzanckich i nie ci, którzy stoczyli zacięte boje w walce z komunistami, ale ta skromna dziewczyna, która opatrywała rannych, która ginęła w komunistycznych kazamatach w Gdańsku na ulicy Kurkowej - ta młoda dziewczyna staje się dzisiaj jedną z najbardziej wyrazistych ikon całego pokolenia młodzieży zaangażowanej w antykomunistyczną działalność po '45 roku oraz bardzo wyrazistym znakiem dla młodzieży współczesnej.
Po tych słowach autor odniósł się do różnych sposobów funkcjonowania postaci "Inki" jako bohaterki kultury masowej. Opowiedział o reakcjach jakie wzbudza postać niezłomnej bohaterki wśród młodzieży i dorosłych. Wspomniał o uroczystościach związanych z Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych oraz różnych metodach uczczenia pamięci Danuty Siedzikówny i o nowych inicjatywach podejmowanych w tej sprawie. Po dyskusji z publicznością autor znalazł jeszcze czas na rozmowę z co dociekliwszymi gośćmi i rozdanie pamiątkowych wpisów na kartach nowo nabytych książek.
Ks. dr. Jarosław Wąsowicz – salezjanin, doktor nauk historycznych, duszpasterz kibiców, członek Federacji Młodzieży Walczącej. Autor setek prac o tematyce historycznej i społecznej, działacz społeczny, od 7 lutego 2018 r. członek Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Danuta Siedzikówna ps. "Inka" (1928-1946). Pamięć i tożsamość zbiera świadectwa osób, których losy związane są z postacią młodej sanitariuszki. W tym gronie znaleźli się m.in. prof. Krzysztof Szwagrzyk, prof. Piotr Niwiński, prof. Wojciech Polak, dr Andrzej Kołakowski, Anna Kołakowska, Tadeusz Płużański, Leszek Żebrowski, Kajetan Rajski, Dariusz Walusiak, Beata Popławska-Walusiak, Jacek Frankowski, Jarosław Wróblewski, Adam Hlebowicz, Jan Hlebowicz, Agnieszka Żurek, Barbara Konarska, Mariusz Birosz, Barbara Dąbrowa-Jaworska, dr Karol Nawrocki, Ewa Liszkowska, Marzena Kruk, Agnieszka Marszk, Paweł Myszkowski, Maciej Pawełek, Marcin Bogdan, Marta Sałdan oraz ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB.