Przejdź do treści
Zmarł Antoni Chrościelewski - komendant nowojorskiego Okręgu 2. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, uczestnik bitwy o Monte Cassino

Zmarł Antoni Chrościelewski - komendant nowojorskiego Okręgu 2. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, uczestnik bitwy o Monte Cassino

Z przykrością przyjęliśmy informację, że 1 kwietnia br. zmarł Antoni Chrościelewski – komendant nowojorskiego Okręgu 2. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, zesłaniec syberyjski, żołnierz 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, uczestnik bitwy o Monte Cassino, kawaler Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, wielki patriota i działacz społeczny, szeroko znany w środowisku polonijnym. Najszczersze kondolencje składamy Jego Rodzinie i Bliskim.

Antoni Chrościelewski urodził się w 1924 roku. W wieku 15 lat wraz z matką i rodzeństwem został wywieziony z rodzinnego Augustowa na Syberię. Gdy dowiedział się o formowaniu Armii Andersa – po wielu perypetiach związanych m.in. z przetransportowaniem rodziny w bezpieczne miejsce – dołączył do niej. W tym czasie jego oddział połączono z Samodzielną Brygadą Strzelców Karpackich, która walczyła już wcześniej na froncie pod Tobrukiem. Żołnierze przeszli intensywne ćwiczenia, uzbrojono ich i pod koniec 1942 roku przerzucono nad Kanał Sueski. Tam stoczyli walkę z Niemcami, którzy stacjonowali w okolicy Aleksandrii i dokonywali nalotów nad Kanał Sueski. Następnie oddział przerzucono do Palestyny. Później, już jako żołnierzy 3 Dywizji Strzelców Karpackich, przetransportowano ich kolejno do Egiptu i Włoch. Antoni Chrościelewski brał udział w walkach w okolicach Monte Cassino, a po nich w innych bitwach na terenie Włoch. Po zakończeniu wojny żołnierze 3 Dywizji Strzelców Karpackich pozostali jeszcze przez jakiś czas we Włoszech . W 1946 roku przerzuceni zostali do Anglii, gdzie przygotowano dla nich tzw. obozy przysposobienia i rozmieszczenia. W 1950 roku Antoni Chrościelewski wyjechał stamtąd do Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Przypomnijmy, że 13 lutego 2018 r. delegacja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku spotkała się z Antonim Chrościelewskim w Jersey City. Wówczas kierownik Działu Dokumentacji Filmowej Waldemar Kowalski przeprowadził z bohaterem notację filmową dotyczącą wspomnień z okresu II wojny światowej.