Zapowiedź Wydawnictwa MIIWŚ: Burzyciele świata w natarciu. Sowieckie grafiki antyreligijne z lat 1918–1941

Zapowiedź Wydawnictwa MIIWŚ: Burzyciele świata w natarciu. Sowieckie grafiki antyreligijne z lat 1918–1941

Najnowszy album Wydawnictwa MIIWŚ jest wymownym zbiorem plakatów, grafik i karykatur – wytworów agresywnej propagandy sowieckiej, której ostrze było wymierzone w religię. Publikacja pozwala lepiej zrozumieć mentalność i priorytety przedstawicieli sowieckiego państwa, którzy zaplanowali ekspansję antyreligijnej krucjaty na cały świat, w tym również na Polskę.

 

Z perspektywy współczesnego odbiorcy sowieckie wydawnictwa antyreligijne mogą się wydawać groteskowe, a wręcz zabawne. Jednak historia pierwszej połowy XX w. wskazuje, że mechanizmy propagandy miały całkiem poważne cele. Do najważniejszych należały umacnianie materializmu, obrzydzanie sfery religijnej życia i powszechna ateizacja społeczeństwa.

 

Realizując swoje założenia, komuniści nie szczędzili żadnych środków. Głosząc puste hasła o wolności sumienia i wyznania, jednocześnie bezwzględnie tępili zwolenników i kapłanów chrześcijaństwa, judaizmu czy islamu. Orędownicy rzekomo światłego ateizmu stawali się więc brutalnymi oprawcami duchowieństwa i osób, które pozostawały wierne wartościom skupionym wokół religii.

 

Lektura albumu autorstwa Aleksandra Majewskiego i Dmitriya Panty nie tylko pozwala na poznanie złożonego oddziaływania sowieckich propagandzistów, ale i okupantów, którzy 17 września 1939 r. dokonali agresji na Polskę.

 

„To był nie tylko podbój w tradycyjnym rozumieniu tego pojęcia. Agresorzy przynieśli ze sobą sowiecki mir, swój świat, starając się zastąpić nim to, co było bliskie dominującej większości mieszkańców polskich województw wschodnich. A wkrótce ten ateistyczny świat antywartości bolszewicy przenieśli także na tereny innych państw Europy Środkowo-Wschodniej” – czytamy we wstępie.

 

Autorzy albumu przeprowadzili kwerendę w państwowych archiwach Ukrainy, Białorusi, Rosji i Kazachstanu, a także w zbiorach prywatnych. Rezultatem ich pracy jest wyselekcjonowanie bogatego, niepublikowanego wcześniej zbioru plakatów, grafik i karykatur. Całość poprzedza wstęp naukowy. Materiały graficzne są opatrzone komentarzami merytorycznymi i biogramami.

 

Aleksander Majewski, Dmitriy Panto, Burzyciele świata w natarciu. Sowieckie grafiki antyreligijne z lat 1918–1941, Gdańsk 2023, ss. 144, ISBN 978-83-65957-50-4.