Uczestnicy XI Rajdu podczas wykonywania zadania. Fot. E. Banach

W dniach 29 czerwca – 3 lipca 2013 r. odbył się XI Rajd Pieszy Szlakiem Żołnierzy V Wileńskiej Brygady AK mjr. Szendzielarza Łupaszki. Podobnie jak w latach poprzednich jego współorganizatorem było Muzeum II Wojny Światowej. Celem organizowanego corocznie wydarzenia jest upamiętnianie historii V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej i powojennego podziemia niepodległościowego, a także kształtowanie postaw patriotycznych. Dwanaście patroli składających się z dzieci, młodzieży i osób dorosłych przemierzało Bory Tucholskie wykonując po drodze zadania rajdowe. Rajd uświetniła obecność Józefa Bandzo „Jastrzębia”, żołnierza III i V Wileńskich Brygad AK, dowódcy patrolu dywersyjnego Okręgu Wileńskiego AK.

Muzeum II Wojny Światowej specjalnie na Rajd przygotowało tzw. koncentracje, a więc szereg warsztatów dla uczestników wydarzenia. Zajęcia odbyły się 30 czerwca i 1 lipca w bazie ZHP w Wygoninie oraz w Zielonej Szkole w Schodnie. Warsztaty zostały skonstruowane w taki sposób, aby wątki historyczne przeplatały się ze współczesnymi, a także aby oprócz wiedzy historycznej przekazywały praktyczne umiejętności. Poruszono m.in. tematy żołnierzy-ochotników w Polskim Państwie Podziemnym, sanitariuszy w czasie wojny oraz uzbrojenia V Wileńskiej Brygady. Towarzyszyły im zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, zasad ewakuacji budynku w czasie pożaru, ratowania i konserwacji zabytków, a także dotyczące zjawiska współczesnego wolontariatu.

Muzeum pragnie podziękować: głównemu organizatorowi XI Rajdu – Stowarzyszeniu Historycznemu im. V Wileńskiej Brygady AK, a także prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Kiszewie Józefowi Czapiewskiemu oraz wszystkim druhom strażakom, komendantowi bazy ZHP „Wygonin” pwd. Marcinowi Wasilewskiemu, paniom Anecie Pokrzywińskiej i Lucynie Szwichtenberg z Zielonej Szkoły w Schodnie, rekonstruktorom i pasjonatom z grup Paratroopers Ghost Recon i Apokalipsa, szczególnie Jerzemu Orłowskiemu i Kamilowi Mieloszykowi.

Wyjątkowe podziękowania za owocną współpracę i zaangażowanie kierujemy do ratowników medycznych zrzeszonych w Pomorskim Oddziale Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża.