Wystawa "Walka i cierpienie" dostępna dla zwiedzających w Genewie

Wystawa "Walka i cierpienie" dostępna dla zwiedzających w Genewie

Genewa to kolejne miasto, w którym zwiedzić można wystawę w ramach międzynarodowego projektu "Walka i cierpienie" realizowanego przez Muzeum II Wojny Światowej wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP. W otwarciu wystawy wziął udział dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum oraz przedstawiciele międzynarodowych organizacji mających siedziby w Genewie. Gości powitał Ambasador Zbigniew Czech, Stały Przedstawiciel RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie, następnie głos zabrał dyrektor Muzeum dr Karol Nawrocki.

Wystawa została zaprezentowana w genewskim Kinie „Grütli”. Po ceremonii odbyła się projekcja filmu „Kurier”. Na otwarciu wystawy obecny był również odtwórca głównej roli w filmie - Philippe Tłokiński. 

„Walka i cierpienie” 

Międzynarodowy projekt realizowany przez Muzeum II Wojny Światowej wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP. W zamierzeniu organizatorów tego przedsięwzięcia od 1 września 2019 roku wystawa jest prezentowana w kilkudziesięciu polskich placówkach zagranicznych na 6 kontynentach. Miasta, w których zwiedzić można wystawę to m. in. Ateny (Grecja), Bangkok (Tajlandia), Berlin (Niemcy), Brasilia (Brazylia), Bruksela (Belgia), Budapeszt (Węgry), Bukareszt (Rumunia), Canberra (Australia), Chicago (Stany Zjednoczone), Dar es Salaam (Tanzania) Doha (Katar), Dublin (Irlandia), Dżakarta (Indonezja), Edynburg (Szkocja) i wiele więcej.

Film „Kurier"

reż. Władysław Pasikowski, 110 min, 2019, Polska, historyczny, sensacyjny

Jego samotna misja miała zdecydować o losach Polski i II wojny światowej. Ścigany przez wszystkie wrogie wywiady, w środku nocy przerzucony z hotelu Savoy do Żabna, spotyka ludzi, którzy na zawsze zmieniają jego życie. Film Władysława Pasikowskiego to historia szpiegowska, inspirowana sekretną misją słynnego kuriera z Warszawy. Niezwykłe zdarzenia z życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego to doskonały materiał na scenariusz, co podkreśla sam Pasikowski: „Naszym celem jest opowiedzenie sensacyjnej, lecz opartej na życiu historii, której scenarzyści Jamesa Bonda pewnie by nie wymyślili, opowiedzenie jej przy tym w maksymalnie nowoczesny sposób, korzystając z osiągnięć nowej stylistyki filmów przygodowo-sensacyjnych” – Władysław Pasikowski, reżyser i scenarzysta „Kuriera”. Pośród międzynarodowej obsady filmu zobaczymy wschodzące nazwiska nowego pokolenia: odtwórcę głównej roli Philippe Tłokiński („Belfer” w reżyserii Łukasza Palkowskiego) i Patrycja Volny („1983” – pierwszy polski serial Netflixa) oraz plejadę polskich gwiazd: Tomasz Schuchardt, Adam Woronowicz, Zbigniew Zamachowski, Mirosław Baka, Rafał Królikowski, Grzegorz Małecki i Jan Frycz.