Wystawa „Tadeusz Pietrzykowski – wojownik o duszy artysty” w Olivia Star

Wystawa „Tadeusz Pietrzykowski – wojownik o duszy artysty” w Olivia Star

Już dziś (23.04) zostanie zorganizowana gala Rocky Boxing Night im. Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego pod patronatem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy „Tadeusz Pietrzykowski – wojownik o duszy artysty”. W budynku Olivia Star w Gdańsku zostaną zaprezentowane reprodukcje prac autorstwa „boksera z Auschwitz”.

Na ekspozycję składa się 29 prac Tadeusza Pietrzykowskiego wykonanych w różnych technikach i podejmujących wiele tematów. Wystawa reprodukcji organizowana w Olivia Star jest swoistą zapowiedzią ekspozycji czasowej w Muzeum II Wojny Światowej, podczas której pokażemy oryginalne prace Tadeusza Pietrzykowskiego.



Za sprawą gali, a także wystawy upamiętniamy polskiego pięściarza, jednego z pierwszych więźniów obozu KL Auschwitz, Tadeusza Pietrzykowskiego. „Teddy” był przedwojennym wicemistrzem Polski i mistrzem Warszawy w wadze koguciej. W 1939 r. walczył, broniąc Warszawy, a wiosną 1940 r. podjął próbę przedostania się do formującej się we Francji polskiej armii. Po aresztowaniu na Węgrzech, 14 czerwca 1940 r., Pietrzykowskiego wysłano pierwszym transportem do KL Auschwitz, gdzie został oznaczony numerem 77. W obozie stoczył według różnych szacunków ponad 40 walk bokserskich. W opiniach wielu więźniów uznawany był za jedynego mistrza wszechwag KL Auschwitz. Zaangażował się w działalność obozowego ruchu oporu – Związku Organizacji Wojskowej (ZOW) utworzonego przez Witolda Pileckiego. W 1943 r. „Teddy” został deportowany do KL Neuengamme, gdzie toczył kolejne walki. Później trafił do KL Bergen-Belsen i tam doczekał wyzwolenia w kwietniu 1945 r. Tadeusz Pietrzykowski po odzyskaniu wolności wstąpił do 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, gdzie zajmował się organizacją zajęć sportowych wśród żołnierzy, jak również sam toczył walki bokserskie na ringach wyzwolonej Europy, m.in. w Belgii, Niemczech i Francji. Po wojnie powrócił do kraju, ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i został trenerem sportowym oraz nauczycielem wychowania fizycznego.

Tadeusz Pietrzykowski do historii przeszedł jako słynny bokser toczący pojedynki o życie w KL Auschwitz, jednak jak się okazuje, interesował się także malarstwem i uprawiał je przez całe swoje życie. Aby przybliżyć ten fakt, na wystawie organizowanej w Olivia Star w Gdańsku postanowiliśmy zaprezentować reprodukcje jego prac. „Teddy” chciał studiować architekturę na Politechnice Warszawskiej, co uniemożliwił mu wybuch wojny, a po wyzwoleniu uczęszczał jako wolny słuchacz do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Niech wystawa organizowana przez Muzeum II Wojny Światowej będzie upamiętnieniem postaci tego niezwykłego boksera – „wojownika o duszy artysty”.


KURATOR WYSTAWY: dr Janusz Janowski

KOORDYNATOR PROJEKTU: dr Janusz Janowski

REDAKTOR KATALOGU: dr Janusz Janowski

KONSULTACJA NAUKOWA: prof. dr hab. Grzegorz Berendt

PROJEKT EKSPOZYCJI: Natalia Gawryluk

WSPÓŁPRACA: Marta Baranowska, Monika Bączek, Izabela Boguszewska, dr Paweł Czapczyk, Patryk Dąbrowski, Bartłomiej Garba, Adrianna Garnik, Natalia Gawryluk, Łukasz Gurfinkiel, Magdalena Hajduk, Krystian Iwanow, dr hab. Michał Jandura, Wojciech Kiełpiński, Zofia Kraszewska, Adrianna Paradowska, Krzysztof Ptak, Maja Strzemińska, Eleonora Szafran-Pietrzykowska, Karol Szejko.

Obrazy pochodzą z archiwum prywatnego Eleonory Szafran-Pietrzykowskiej.


Transmisję z dzisiejszej gali Rocky Boxing Night im. Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego będzie można śledzić od godz. 19.00 w Polsacie Sport Fight, a od godz. 20.00 w Polsacie Sport i Super Polsacie.


Więcej informacji o wydarzeniu organizowanym pod patronatem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku znajduje się TUTAJ.