Przejdź do treści

Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski upamiętniony podczas Rocky Boxing Night

16/04/2021 - 15:48
Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski upamiętniony podczas Rocky Boxing Night

23 kwietnia odbędzie się gala Rocky Boxing Night im. Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego. Wydarzenie zostanie zorganizowane pod patronatem Muzeum II Wojny Światowej na najwyższym, 34. piętrze Olivia Star, w kompleksie Olivia Business Centre w Gdańsku.

Podczas 8. gali Rocky Boxing Night zostanie upamiętniony Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski – polski pięściarz, trener, nauczyciel wychowania fizycznego, jeden z pierwszych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, a od 1943 r. także KL Neuengamme oraz KL Bergen-Belsen.

Tadeusz Pietrzykowski karierę bokserską rozpoczął jako gimnazjalista, trenując między innymi pod okiem słynnego Feliksa Stamma, uznanego za twórcę tzw. polskiej szkoły boksu. Osiągnął w tym czasie wicemistrzostwo Polski i mistrzostwo Warszawy w wadze koguciej. Do historii przeszedł jako słynny bokser toczący pojedynki o życie w KL Auschwitz, ale też jako polski patriota, dla którego dewiza „Bóg, Honor, Ojczyzna” była zawsze priorytetem. Wielokrotnie „Teddy” dawał świadectwo odwagi i pomocy wszystkim tym, którzy tego potrzebowali.Gala bokserska w Olivia Star, na wysokości 150 metrów nad ziemią, jest kolejnym projektem, którym Muzeum II Wojny Światowej przypomni postać Tadeusza Pietrzykowskiego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa prac polskiego bohatera:

Od dłuższego czasu realizujemy liczne inicjatywy edukacyjne mające na celu upamiętnienie Tadeusza Pietrzykowskiego, człowieka wielu wymiarów, znakomitego pięściarza, patrioty, żołnierza, więźnia Auschwitz, ale i artysty. Nie jest wiedzą powszechną, że jedną z pasji „Teddy’ego” było malarstwo. Stąd też gala – obok wydarzenia czysto sportowego – stanie się okazją do wernisażu wystawy prac „boksera z Auschwitz” w budynku Olivia Star. Bardzo się cieszę, że zarówno w wernisażu, jak i w gali udział weźmie córka naszego bohatera – pani Eleonora Szafran–Pietrzykowska. Dzięki współpracy z Rocky Boxing Night i Olivia Business Center oraz Lotto przygotujemy więc wyjątkowe wydarzenie sportowe, w niezwykłym miejscu i z arcyciekawą opowieścią historyczną – mówi dr Karol Nawrocki.

Jak zaznacza dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski był z pewnością osobą nieprzeciętną:

Znakomity przedwojenny pięściarz, żołnierz Wojska Polskiego – obrońca Polski w 1939 roku, konspirator, w końcu więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Kwestią, która najbardziej zapisała się w powszechnej świadomości, jest jednak kilkadziesiąt walk, jakie Pietrzykowski – przymuszany przez obozowych strażników – stoczył w obozach koncentracyjnych. W pamiętnej pierwszej walce w KL Auschwitz „Teddy", ważący wtedy 40 kilogramów, pokonał mistrza Niemiec w wadze średniej – kapo Waltera Dunninga. Pietrzykowski za zwycięskie walki otrzymywał racje żywnościowe, którymi dzielił się z innymi współwięźniami, m.in. z Witoldem Pileckim i ojcem Maksymilianem Kolbe. Niezłomność i hart ducha „Teddy’ego” warte są podkreślenia, dlatego cieszy mnie fakt, że najbliższa gala Rocky Boxing Night, odbywająca się pod patronatem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, nosić będzie imię Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego.

Historię polskiego bohatera będą mogły poznać setki tysięcy osób, dzięki transmisji gali na antenach Polsatu.

Przypomnijmy, że gale Kaszubski Gryf Pomorski Rocky Boxing Night oraz Rocky Boxing Night im. Jana Biangi, organizowane w Wielkim Klinczu, również odbyły się pod patronatem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.


Rocky Boxing Night im. Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego

Termin i miejsce: 23 kwietnia 2021 r.; budynek Olivia Star w kompleksie Olivia Business Centre w Gdańsku

Patroni: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, LOTTO – marka Totalizatora Sportowego, Olivia Business Centre

Transmisja: Super Polsat, Polsat Sport