Stosunki

Wystawa „Stosunki polsko-estońskie 1918–1939 w świetle estońskich archiwaliów”

Zachęcamy do zapoznania się wystawą pt. „Stosunki polsko-estońskie 1918–1939 w świetle estońskich archiwaliów”, której uroczyste otwarcie z udziałem Ambasadora Estonii Martina Rogera odbędzie się już jutro tj. 22 października br. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku o godz. 12:00 na poziomie -2.



Geneza wystawy wiąże się z uroczystościami obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i Estonię. Wystawa została przygotowana przez Estońskie Archiwum Narodowe na zlecenie Ambasady RP w Tallinie. Po raz pierwszy ekspozycja została zaprezentowana w 2018 r. w Muzeum Historii Estonii w Tallinnie.

 

W stulecie nawiązania stosunków stosunków dyplomatycznych między Estonią a Polską, które przypadło na 2020 rok, postanowiono poszerzyć dotychczasową ekspozycję o plansze, na których przedstawiono ważne dokumenty i zdjęcia z lat 1918–1939, mające na celu zobrazowanie współpracy polsko-estońskiej w tym okresie.

 

Prezentowana ekspozycja rzuca światło na kontakty dyplomatyczne pomiędzy Polską i Estonią w latach 1918-1939. Wystawa poprzez fotografie oraz dokumenty opowiada o rodzajach wizyt, ukazując charakter ówczesnych przyjęć państwowych. Na wystawie zaprezentowano także odznaczenia państwowe i wojskowe przyznawane w tym okresie Polakom i Estończykom oraz omówiono szeroko zakrojoną współpracę między państwami.

 

Na ekspozycji będzie można zobaczyć m.in.: menu kolacji wydanej w Tallinnie na cześć ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, listę osób odznaczonych orderami, różnorodne zaświadczenia i legitymacje, program oprawy muzycznej podczas wizyty prezydenta Polski w Estonii, rozkład lotów Polskich Linii Lotniczych LOT z Warszawy do Tallinna z 1932 r. oraz wiele interesujących dowodów na częste i żywe relacje obydwu państw i narodów.