Muzeum II Wojny Światowej

Wystawa prac pokonkursowych w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego

We wtorek 3 listopada br. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu otwarta została wystawa prac biorących udział w konkursie na projekt wizualizacji wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

W holu biblioteki prezentowanych jest kilkadziesiąt plansz ośmiu pracowni z Wielkiej Brytanii, Słowacji, Belgii, Holandii i Polski. Pośród nich znajdują się prace nagrodzone w konkursie, który został rozstrzygnięty 24 października ber. Pierwsze miejsce zdobyła belgijska spółka Tempora S.A., której projekt najbardziej spodobał się jurorom, zdobywając nagrodę główną w wysokości 50 tys. euro. Miejsce drugie zdobyła praca brytyjskiej firmy HSD/Harley Sharpe Design, nagrodzona kwotą 15 tys. euro. Wyróżnienie w kwocie 3 tys. euro zdobył projekt Pracowni Projektowo-Dekoratorskiej Danuty Słomczyńskiej z Poznania. (Szerzej na temat nagrodzonych prac piszemy we wiadomości z 24.10.2009 r.)

Wystawę otworzył Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, który opowiedział o założeniu przyświecającym projektowi Muzeum II Wojny Światowej. W tym wypadku najpierw rozpisano konkurs na projekt wystawy, dopiero w następnej kolejności zostanie rozpisany konkurs na budynek muzeum. Dzięki temu zewnętrzna forma budynku będzie mogła korespondować z przekazem, który będzie dostępny dla zwiedzających w środku.

W otwarciu wystawy, prócz przedstawicieli dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej, udział wzięła gospodarz miejsca - dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie st. kustosz dyplomowany Ewa Kobierska-Maciuszko. Głos zabrali także członkowie jury konkursowego reżyser Andrzej Wajda i artysta grafik Andrzej Pągowski. Ten ostatni stwierdził, że wszystkie prace, które napłynęły na konkurs reprezentowały zbliżony, bardzo wysoki poziom. Pracę Tempory S.A. wyróżniała natomiast szczególna elastyczność (co nie determinuje zewnętrznej formy przyszłego budynku muzeum) oraz pomysł na odrębną ścieżkę edukacyjną dla dzieci i młodzieży.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 14 listopada br. Zapraszamy, wstęp wolny!