Wystawa plenerowa “Gryf. Pod znakiem Orła Białego”.

Zapraszamy do zapoznania się z wystawą plenerową "Gryf. Pod znakiem Orła Białego”.

Fascynująca, przepełniona walką i cierpieniem historia Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”, została zebrana i przedstawiona na wystawie edukacyjnej  “Gryf. Pod znakiem Orła Białego”. Ekspozycja to jeden z elementów projektu realizowanego przez Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski” to jeden z symboli konspiracji i walki z niemieckim okupantem na Pomorzu. Szacuje się, że od momentu jej powstania w 1941 r. do 1945 r. w jej szeregach miało działać od kilku do kilkunastu osób.  W działalność przeciwko Niemcom zaangażowane były niejednokrotnie całe rodziny. Członkowie TOW „Gryf Pomorski” działali m.in. na Kaszubach, Powiślu, Kociewiu i Warmii. Ceną za walkę w obronie polskości i zachowania własnej tożsamości często była śmierć, więzienie lub obóz koncentracyjny. Od 1943 r. członkowie TOW „Gryf Pomorski” zaczynają być osadzani w KL Stutthof. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę ich uwięzienia w tym obozie.

Wystawa edukacyjna “Gryf. Pod znakiem Orła Białego” to chronologiczno-tematyczny zapis najważniejszych wydarzeń z historii TOW “Gryf Pomorski”. Na ekspozycji można zobaczyć wiele unikalnych fotografii, plakatów, dokumentów czy map. Wystawa skupia się nie tylko na działaniach TOW “Gryf Pomorski”, ale przedstawia również losy i sylwetki wielu działaczy - mężczyzn i kobiet, którzy swoje życie poświęcili walce o wolność Ojczyzny.

Wystawa to jeden z elementów projektu historyczno - dydaktycznego poświęconego pamięci członków TOW „Gryf Pomorski”, który realizuje Muzeum Stutthof w partnerstwie z Towarzystwem Projektów Edukacyjnych. Jego celem jest zwrócenie mieszkańcom Pomorza, a zwłaszcza młodzieży, na znaczenie tej organizacji w historii naszego regionu. Wśród działań zaplanowanych w ramach projektu jest wiele wydarzeń kulturalnych i wystawienniczych.

Projekt finansowany jest z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowy patronat objęła nad nim Pomorski Kurator Oświaty p. Małgorzata Bielang.

Wystawa  będzie dostępna na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku do 28.12.2023r.