Fotografia grupowa członków polskiego chóru męskiego "Moniuszko" z Gdańska. Widoczny m.in. b. minister Henryk Strasburger (siedzi 5. z lewej). 1932 / NAC

Wystawa o Wolnym Mieście Gdańsku - zapowiedź | #M2WSwirtualnie

Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku - kim byli, czym się zajmowali? Jak sobie radzili w codziennej, często wrogiej, rzeczywistości? Jaką postawę przyjmowali wobec rosnącej dyskryminacji ze strony Niemców? To tylko niektóre zagadnienia, poruszane na wystawie czasowej, przygotowywanej przez Muzeum II Wojny Światowej.

Przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego tysiące Polaków budowało tu, w Wolnym Mieście Gdańsku, swoje życie – pracując, ucząc się, bawiąc, działając aktywnie w stowarzyszeniach i organizacjach, gdzie pielęgnowano polskie dziedzictwo. Wielką w tym rolę odgrywał Kościół i jego polscy duchowni. Pomimo bycia mniejszością, pomimo szykan i prześladowań ze strony gdańsko-niemieckich władz, Polacy pozostawili po sobie niezatarte ślady w historii Wolnego Miasta.

W stulecie jego powstania chcemy przypomnieć wam ludzi, miejsca i wydarzenia, które przed 1939 r. związane są z Polską w Gdańsku. Nasze Muzeum przygotowuje ekspozycję, dzięki której we wrześniu tego roku mamy nadzieję zaprezentować jak najszerszemu gronu odbiorców tę interesującą historię.

Więcej szczegółów o przygotowywanej wystawie w kolejnych zapowiedziach.