Wystawa o Witoldzie Pileckim w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach
6 października w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach odbył się wernisaż wystawy „Twarz Odwagi. Witold Pilecki (1901-1948)” przygotowanej przez Muzeum II Wojny Światowej w 2023 roku. Odwiedzający będą mogli ją oglądać przed wejściem do budynku muzeum w Łambinowicach do końca lutego 2025 roku.
Biograficzna instalacja prezentuje losy jednego z największych polskich bohaterów – rotmistrza Witolda Pileckiego. Był harcerzem, artystą, uczestnikiem Bitwy Warszawskiej, ziemianinem, społecznikiem, obrońcą Polski w 1939 roku, członkiem ruchu oporu, powstańcem warszawskim, żołnierzem armii Andersa. Po wojnie wrócił do kraju, by tworzyć podziemie niepodległościowe przeciwko komunistom.
Wykazał się wielką odwagą – w 1940 roku zgodził się przedostać do obozu koncentracyjnego, by zorganizować tam grupę konspiracyjną prowadzącą opór wobec Niemców. Dał się złapać Niemcom w łapance ulicznej i przewieźć do KL Auschwitz. Spędził tam 947 dni, po czym zbiegł, przedostał się do Warszawy, przedstawiając dowództwu Armii Krajowej raport pokazujący prawdę o zbrodniczej działalności Niemców. Jedna z kart tego raportu prezentowana jest na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej.
Po wojnie rotmistrz Pilecki był aresztowany, torturowany i skazany na śmierć przez komunistów za działalność wrogą Polsce Ludowej. Mimo tego, nigdy nie wyrzekł się swoich ideałów. Do końca chronił swoją rodzinę i współpracowników, całą winę biorąc na siebie.
Wystawa to okazja do poznania wartości, którymi się w życiu kierował, i do zapoznania się z losem jednego z najodważniejszych ludzi II wojny światowej.
Cieszymy się z naszej współpracy z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, dzięki której jeszcze więcej osób będzie mogło poznać historię Witolda Pileckiego. Jest on postacią bezpośrednio związaną z tematyką tego muzeum.
Po upadku powstania warszawskiego, 5 października 1944 r. dostał się do niemieckiej niewoli, docierając transportem kolejowym najpierw do Lamsdorf, gdzie był przez krótki czas przetrzymywany w Stalagu 344, a następnie – jako oficer – do Oflagu VII A Murnau w Bawarii.
Foto: S. Dubiel, CMJW