Wystawa czasowa „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”

Wystawa czasowa „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”

Cierpienie, niezłomna walka o niepodległość, zmagania z ludzką słabością i nikczemnością – to wszystko składa się na doświadczenie polskiego społeczeństwa w latach II wojny światowej. Jak poznać tę historię? Wybór należy do Ciebie.

Swoją wizytę w Muzeum II Wojny Światowej poszerz o wyjątkowe doświadczenie jakim jest wystawa czasowa „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”. W sali znajdującej się na poziomie -3 w nowatorski sposób przedstawiliśmy opowieść o polskim doświadczeniu II wojny światowej, ze szczególnym uwydatnieniem grozy i tragizmu tamtych czasów. Na ekspozycję składają się różne formy, media i rozwiązania scenograficzne, tworzące niepowtarzalny projekt interdyscyplinarny.

Wystawa ma przemyślaną strukturę z precyzyjnie odmierzoną chronologią i dramaturgią, pozwalającą zapoznać się z wieloma kwestiami dotyczącymi okresu wojny. Naszą intencją jest poruszenie emocji osób zwiedzających tak, by w jak najbardziej sugestywny sposób opowiedzieć o okropieństwach II wojny światowej, poprzez wydarzenia i zjawiska wskazujące na wyjątkowość polskiego doświadczenia.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki o ekspozycji:

Prezentujemy Państwu wystawę, która opowiada nie tylko o kataklizmie najstraszniejszej z wojen, ale także przedstawia wyjątkowe umiłowanie wolności. O świcie 1 września 1939 r. atak Rzeszy Niemieckiej na Polskę rozpoczął II wojnę światową. Kilkanaście dni później napaści dokonał Związek Sowiecki. Polacy podjęli walkę zbrojną w obronie ojczyzny i mimo klęski kontynuowali ją na innych frontach. W zniewolonym kraju zorganizowali konspirację cywilną i wojskową, poza granicami walczyli w szeregach regularnych armii. Podczas okupacji polscy obywatele doświadczali powszechnego terroru i cierpieli prześladowania. Dominująca większość walczyła o przetrwanie w wojennej codzienności. Genotyp wolności sprawił jednak, że wbrew tym okolicznościom gotowi byli bronić własnej tożsamości, języka i pamięci narodowej. Tą pamięcią – pełną bólu, cierpienia i walki o niepodległość – chcemy się dziś z Państwem podzielić.

UWAGA! W szufladach będących elementami sekcji „Cierpienie” umieściliśmy drastyczne treści.

Bilety w cenie 5 zł dostępne są w kasach. Oferujemy również bilet łączony (wystawa główna + wystawa czasowa) w cenie 25/18 zł (bilet normalny/ulgowy).

Miejsce wystawy: sala wystaw czasowych (poziom -3)

Czas trwania: 2019-2021