Muzeum II Wojny Światowej

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał wykonanie zarządzenia MKiDN w sprawie połączenia muzeów

Postanowieniem z dnia 16 listopada 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na wniosek Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wstrzymał wykonanie zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 6 września 2016 r. w sprawie połączenia państwowych instytucji kultury Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz utworzenia państwowej instytucji kultury – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

W uzasadnieniu postanowienia Sąd podzielił argumenty przedstawiane przez skarżących we wnioskach o wstrzymanie wykonania zaskarżonego zarządzenia. Sąd stwierdził, że wykonanie wydanego przez Ministra aktu groziło zarówno wyrządzeniem jednostce znacznej szkody, jak również spowodowaniem trudnych do odwrócenia skutków prawnych.

W pierwszej kolejności WSA wskazał, że wykonanie zarządzenia Ministra skutkowałoby utratą bytu prawnego przez dotychczasowe Muzeum II Wojny Światowej, co niewątpliwie jest skutkiem trudnym do odwrócenia i wysoce szkodliwym. Nadto Sąd podzielił stanowisko skarżących, że trudne do odwrócenia skutki przemawiające za wstrzymaniem wykonania zarządzenia, wynikają z samej treści wydanego przez Ministra aktu. Chodzi tu o przejście pracowników do innego zakładu pracy w związku z połączeniem Muzeów w trybie regulowanym przepisami kodeksu pracy - art. 23(1) kp. 

Jak podniósł również Sąd, istotne znaczenie ma  fakt, że Muzeum jest obecnie na etapie instalowania wystawy stałej. Powyższe powoduje, że połączenie muzeów, immanentnie związane z koniecznością przeprowadzenia inwentaryzacji, doprowadziłoby do wstrzymania robót, a co za tym idzie skutkowałoby  olbrzymimi konsekwencjami finansowymi związanymi z przestojem robót i samą inwentaryzacją.

Poniżej  zamieszczamy postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Materiały do pobrania.