#WojennyDzień - Wysadzenie przez Niemców pomnika Chopina

#WojennyDzień - Wysadzenie przez Niemców pomnika Chopina

31 maja 1940 r. Niemcy na rozkaz gubernatora Hansa Franka zniszczyli jeden z bardzo ważnych symboli polskiej kultury – warszawski pomnik Fryderyka Chopina. Zrekonstruowany monument, którego kopię obecnie można podziwiać w warszawskich Łazienkach, został odsłonięty dopiero 13 lat po zakończeniu II wojny światowej.

 

W 1901 r. warszawscy artyści i patrioci rozpoczęli starania, by upamiętnić wybitnego polskiego kompozytora, wznosząc mu pomnik. Rok później gubernator warszawski zgodził się na powołanie Komitetu Budowy Pomnika Chopina. Po licznych perturbacjach odnośnie do formy i wykonawstwa, monument udało się oficjalnie odsłonić 14 listopada 1926 r.

 

Po wybuchu II wojny światowej Niemcy rozpoczęli realizację dalekosiężnych planów wykorzenienia polskiej kultury. Jednym z jej elementów było bezpowrotne niszczenie symboli i obiektów związanych z dziedzictwem kulturowym, takich jak pomniki. Pretekstem stała się odezwa wydana wiosną 1940 r. przez gubernatora Hansa Franka, w której nawoływano do zbiórki złomu na rzecz niemieckiej armii.

 

Pomnik Fryderyka Chopina, który bez większego uszczerbku przetrwał niemiecki atak na Warszawę we wrześniu 1939 r., został wysadzony 31 maja 1940 r. Jego fragmenty pocięto palnikami i wywieziono w nieznanym kierunku; najprawdopodobniej – już po przetopieniu – posłużyły one do produkcji niemieckiej amunicji. Zniszczono też wszystkie kopie monumentu, przez co powojenna rekonstrukcja pomnika nastręczała wielu trudności. Jego nową wersję odsłonięto w warszawskich Łazienkach dopiero 11 maja 1958 r.

#WojennyDzień
Kalendarium najważniejszych dat związanych z wydarzeniami z okresu II wojny światowej.