Fot. Żołnierze 2. Francuskiej Dywizji Pancernej ostrzeliwują oddziały okupacyjne w trakcie walk o wyzwolenie Paryża, 23-25.08.1944 r. (domena publiczna)

#WojennyDzień - wybuch powstania paryskiego

19 sierpnia 1944 r. wybuchło powstanie paryskie, zwane inaczej bitwą o Paryż. W wyniku kilkudniowych walk pomiędzy francuskim ruchem oporu, wspieranym przez oddziały gen. Charlesa de Gaulle’a i wojska amerykańskie gen. George’a Pattona, doszło do wyzwolenia stolicy Francji spod niemieckiej okupacji.

 

Od czerwca 1944 r. na terenie Francji trwała aliancka ofensywa. 19 sierpnia siły sprzymierzonych znalazły się blisko stolicy kraju. Alianckie dowództwo nie planowało jednakże podjęcia operacji zajęcia miasta z marszu. W Paryżu i jego przedmieściach stacjonowało w tym czasie ok. 20 tys. niemieckich żołnierzy. Walki na ulicach miasta wywołane przez francuski ruch oporu wybuchły 19 sierpnia. Początkowo siły powstańcze były nieliczne i słabo uzbrojone. Mimo to w drugim dniu powstania udało im się zdobyć m.in. gmach paryskiego ratusza. Niemcy byli zdecydowani bronić Paryża nawet za cenę zagłady historycznej zabudowy miasta. Planowano zniszczyć jego zabytki i symbole, np. wieżę Eiffla czy Łuk Triumfalny. Nie doszło do tego z uwagi na zmianę planów aliantów, którzy zdecydowali się wspomóc walczących powstańców. Do miasta wkroczyły oddziały Wolnych Francuzów gen. de Gaulle’a i wojska amerykańskie gen. Pattona. Skutkiem skoordynowanego natarcia, 25 sierpnia 1944 r. stolica Francji została wyzwolona.

Żołnierze 2. Francuskiej Dywizji Pancernej ostrzeliwują oddziały okupacyjne w trakcie walk o wyzwolenie Paryża, 23-25.08.1944 r. (domena publiczna)
Fot. Żołnierze 2. Francuskiej Dywizji Pancernej ostrzeliwują oddziały okupacyjne w trakcie walk o wyzwolenie Paryża, 23-25.08.1944 r. (domena publiczna)
#WojennyDzień
Kalendarium najważniejszych dat związanych z wydarzeniami z okresu II wojny światowej.