#WojennyDzień - 14.06 Przybycie pierwszego transportu więźniów polskich do Auschwitz

#WojennyDzień - 14.06 Przybycie pierwszego transportu więźniów polskich do Auschwitz

14 czerwca 1940 r. z Tarnowa do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz wyruszył pierwszy masowy transport więźniów. Data ta uznawana jest za początek funkcjonowania obozu.

 

W wyniku transportu do KL Auschwitz trafiło 728 mężczyzn. Wśród nich znaleźli się głównie aresztowani podczas przekraczania granicy ze Słowacją i Węgrami w celu przedostania się do Armii Polskiej formowanej we Francji, działacze organizacji podziemnych oraz bohaterowie kampanii polskiej 1939 r. Do obozu wywieziono wówczas także dwóch sportowców: Bronisława Czecha – narciarza i taternika, oraz Tadeusza Pietrzykowskiego – pięściarza.

 

W czerwcu 2020 r. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu opublikowało wyniki badań poświęconych więźniom z pierwszego transportu. Wynika z nich, że z 728 wywiezionych mężczyzn wojnę przeżyło 325, a 292 osoby zmarły, w tym 215 na terenie Auschwitz. Losu 111 więźniów nie udało się ustalić.

Przedwojenny wagon towarowy wyprodukowany w Niemczech. W takich wagonach Niemcy transportowali więźniów do obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. (MIIWŚ)
Załadunek więźniów do wagonów. Rampa towarowa przy dworcu kolejowym w Tarnowie, 14 czerwca 1940 r. (IPN)
Ulica Krakowska w Tarnowie. Więźniowie kierują się w stronę dworca kolejowego, 14 czerwca 1940 r. (www.auschwitz.org, Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau)
#WojennyDzień
Kalendarium najważniejszych dat związanych z wydarzeniami z okresu II wojny światowej.