#WojennyDzień - Bezwarunkowa kapitulacja Niemiec. Narodowy Dzień Zwycięstwa

#WojennyDzień - Bezwarunkowa kapitulacja Niemiec. Narodowy Dzień Zwycięstwa

8 maja 1945 r. o godzinie 22:30 czasu środkowo-europejskiego w berlińskiej dzielnicy Karlshorst podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. Działania wojenne przerwano tego samego dnia, tuż po godzinie 23:00. Tym samym w Europie zakończyła się najtragiczniejsza wojna w historii, która pochłonęła dziesiątki milionów ludzkich istnień na całym świecie.

 

Rozmowy kapitulacyjne z Niemcami – już po zdobyciu Berlina – trwały w dniach 5–7 maja 1945 r. we francuskim Reims i zostały zwieńczone podpisaniem pierwszego (nazwanego później wstępnym) aktu bezwarunkowego złożenia broni. Ustalono też, że działania wojenne mają ustać do 8 maja, do godziny 23:01. Przeciwko zawarciu takiego porozumienia z III Rzeszą stanowczo zaprotestował Stalin, domagając się powtórnego parafowania dokumentu. Ostatecznie doszło do tego 8 maja późnym wieczorem. Sowietów reprezentował marszałek Georgij Żukow. Ze strony aliantów podpisy złożyli generałowie Arthur Tedder, Jean de Lattre de Tassigny i Carl Spaatz, a w imieniu Niemiec – feldmarszałek Wilhelm Keitel i generał Hans Jürgen-Stumpf. Mimo że doszło do kapitulacji Niemiec, to w niektórych miejscach w Europie oddziały niemieckie kapitulowały w ciągu kilku następnych dni (np. w Poljanie na terenie Słowenii czy na holenderskiej wyspie Texel).

 

Od 2015 r. 8 maja w Polsce jest oficjalnie obchodzony Narodowy Dzień Zwycięstwa, który zastąpił Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, celebrowane do 2014 r. w dniu 9 maja. Przy tej okazji warto pamiętać zarówno o żołnierzach, którzy za zwycięstwo oddali własne życie, jak i wszystkich cywilnych ofiarach wojny. Konsekwencją II wojny światowej był także pojałtański porządek w Europie, który na dziesięciolecia podzielił kontynent, oddając Polskę pod strefę sowieckich wpływów.

#WojennyDzień
Kalendarium najważniejszych dat związanych z wydarzeniami z okresu II wojny światowej.