Pilecki

#WojennyDzień - Aresztowanie Witolda Pileckiego i jego droga do Auschwitz

19 września 1940 r. Witold Pilecki dał się zaaresztować podczas jednej z łapanek zorganizowanych przez Niemców w okupowanej Warszawie. Po kilku dniach wraz z innymi zatrzymanymi został przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tam zorganizował konspiracyjny ruch oporu – Związek Organizacji Wojskowej. Do jego zadań należało m.in. zbieranie informacji na temat funkcjonowania obozu, organizacja systemu samopomocy wśród więźniów czy też przygotowanie do potencjalnej walki powstańczej.

Po utworzeniu przez Niemców obozu Auschwitz polskie podziemie niepodległościowe zdecydowało podjąć działania wywiadowcze. Planowano zbudować siatę konspiracyjną oraz udokumentować zbrodnie popełniane na więźniach Wykonania tej odpowiedzialnej misji podjął się ppor. Witold Pilecki. 19 września 1940 r. pod fałszywym nazwiskiem Tomasz Serafiński pozwolił zaaresztować się w trakcie łapanki. Po kilku dniach od osadzenia w Warszawie, wraz z pozostałymi zatrzymanymi, znalazł się w jednym z pociągów, który w nocy z 21 na 22 września 1940 r. dotarł do KL Auschwitz. W obozie otrzymał numer 4859. Pomimo potwornego terroru Pileckiemu udało się zorganizować konspiracyjny ruch oporu pod nazwą Związek Organizacji Wojskowej. Rozpoczął też przesyłanie meldunków o tragicznej sytuacji więźniów w Auschwitz. Podjął próbę poprawy losu osadzonych, organizując system samopomocy, za sprawą którego zdobywano pożywienie oraz leki dla pozostałych więźniów. Podnosił osadzonych na duchu w niezmiernie ciężkich warunkach obozowej codzienności. Po wypełnieniu swojej misji, zagrożony dekonspiracją, zbiegł z KL Auschwitz w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Już na wolności stworzył raporty, w których zawarł szczegółowy opis swojej pracy wywiadowczej.

Wit
Fot. Fotografia obozowa Witolda Pileckiego (Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu)
#WojennyDzień
Kalendarium najważniejszych dat związanych z wydarzeniami z okresu II wojny światowej.