Wojenny dzień

#WojennyDzień - Akcja „Erntefest”

3 i 4 listopada 1943 r. na terenie dystryktu lubelskiego w Generalnym Gubernatorstwie przeprowadzono akcję, której nadano kryptonim „Erntefest” („Dożynki”). W jej wyniku Niemcy wymordowali ok. 42 tys. Żydów.

 

Akcja „Erntefest” została przeprowadzona na skutek zbrojnych buntów więźniów, które wybuchły w 1943 r. w obozach zagłady w Treblince i Sobiborze oraz białostockim i warszawskim getcie. Osobą odpowiedzialną za operację był Jacob Sporrenberg – niemiecki zbrodniarz wojenny, wyższy dowódca SS i Policji w dystrykcie lubelskim. W jej wyniku wymordowano ok. 42 tys. osób z niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz niemieckich obozów pracy przymusowej w Poniatowej i w Trawnikach. Egzekucjom towarzyszyła muzyka puszczana z obozowych głośników, która miała zagłuszyć hałas i krzyki. Przy życiu pozostawiono jedynie więźniów, którym powierzono sortowanie odzieży po ofiarach. Niemal wszyscy z nich po skończeniu swojej powinności zostali wysłani do KL Auschwitz-Birkenau i skierowani do komór gazowych.

 

„Erntefest” była ostatnim etapem realizowanej od marca 1942 r. akcji „Reinhard”, mającej na celu eksterminację Żydów z terenów Generalnego Gubernatorstwa w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Operacja uważana jest za jeden z największych mordów dokonanych w niemieckich obozach koncentracyjnych w czasie II wojnie światowej.

Fot. 1. Tablica upamiętniająca akcję „Erntefest”, znajdująca się na terenie obozu koncentracyjnego na Majdanku (domena publiczna).
Fot. 1. Tablica upamiętniająca akcję „Erntefest”, znajdująca się na terenie obozu koncentracyjnego na Majdanku (domena publiczna).
#WojennyDzień
Kalendarium najważniejszych dat związanych z wydarzeniami z okresu II wojny światowej.