Wkrótce rozstrzygnięcie konkursu na projekt koncepcji architektonicznej Muzeum II Wojny Światowej
Już 1 września br. poznamy zwycięzcę międzynarodowego konkursu na projekt koncepcji architektonicznej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Konkurs na projekt koncepcji architektonicznej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku został ogłoszony 26 stycznia br. i spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Specjalny list z zaproszeniem do udziału w konkursie wystosował premier Donald Tusk. Muzeum przeprowadziło kampanię promocyjną wśród architektów w kraju i zagranicą. W rezultacie chęć przystąpienia do konkursu zgłosiło 328 firm z 42 państw. Znalazły się wśród nich pracownie architektoniczne z Afryki, obydwu Ameryk, Australii, Azji i Europy, która jest reprezentowana najliczniej.
Najwięcej wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie napłynęło z Polski – obok firm krajowych znalazły się tu również polskie filie zagranicznych pracowni architektonicznych; Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Zainteresowanie konkursem wyraziły pracownie z tak odległych krajów jak: Kanada, Japonia, Turcja, Korea, Egipt, Chiny, Brazylia, Argentyna i Singapur. „Tak duża ilość zgłoszeń do konkursu architektonicznego jest z pewnością sukcesem Muzeum II Wojny Światowej. Podobne wyniki zdarzają się co najwyżej w dwuetapowych konkursach koncepcyjnych. Nasz konkurs jest konkursem jednoetapowym i realizacyjnym” – powiedział zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej dr Janusz Marszalec.
Spośród wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie, wymogi formalne określone w regulaminie spełniło 240 firm. Mają one czas do 13 sierpnia br. na przygotowanie i złożenie prac, które będzie oceniało międzynarodowe jury. W jego skład wchodzą architekci - Daniel Libeskind, George Ferguson, Hans Stimmann, Wiesław Gruszkowski, Grzegorz Buczek, Wiesław Czabański, Wiesław Bielawski; Jack Lohman, historyk sztuki i architekt, dyrektor Museum of London i zarazem jeden z największych autorytetów światowego muzealnictwa; artysta grafik - Andrzej Pągowski, scenograf i kostiumolog - Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz historyk - Wojciech P. Duda.Pula nagród w konkursie wynosi 200 tys. euro. Nagroda pierwsza to 80 tys. euro oraz zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie z wolnej ręki na opracowanie projektu budowlanego wraz z projektem zagospodarowania terenu Muzeum. Pozostałe 120 tys. euro przeznaczone jest na kolejne dwie nagrody oraz wyróżnienia.
Celem konkursu jest wyłonienie koncepcji architektonicznej budynku Muzeum II Wojny Światowej wraz z koncepcją zagospodarowania terenu, które będą najlepsze pod względem urbanistycznym, architektonicznym, funkcjonalnym i estetycznym. Muzeum budowane będzie w oparciu o obowiązujące zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, które dają architektom dużą swobodę realizacji koncepcji. Budynek Muzeum II Wojny Światowej będzie pełnił nie tylko funkcję muzealną, ale stanie się żywym ośrodkiem edukacji, kultury oraz nauki. Zostaną w nim połączone rozmaite funkcje – od wystawienniczej, poprzez ośrodek dokumentacji archiwalnej i badań naukowych do centrum spotkań krajowych i międzynarodowych.
Główne wejścia do budynku Muzeum II Wojny Światowej znajdować się będą od strony nabrzeża Motławy (ul. Wałowa i Wapiennicza), z możliwością swobodnego przejścia pieszych przez parterową część budynku. Nad ujściem Kanału Raduni do Motławy znajdzie się ogólnodostępny pomost dla kajaków. W bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum znajdzie się również przystanek miejskiej komunikacji autobusowej.
Zadaniem architektów, którzy biorą udział w konkursie jest również przedstawienie koncepcji zagospodarowania ogólnej powierzchni funkcjonalno-użytkowej Muzeum II Wojny Światowej, która wyniesie około 15 tys. m2. Prawie 6 tys. m2, zajmą sale przeznaczone na wystawy stałe i czasowe oraz powiązana z nimi przestrzeń przeznaczona na wypoczynek dla zwiedzających.
W strefie wejściowej do budynku, z którą w pierwszej kolejności stykać się będą zwiedzający (o powierzchni prawie 2,5 tys. m2) znajdzie się hol główny, punkt informacyjny, kasy, sklep muzealny, restauracja i kawiarnia, pomieszczenie klubowe dla sympatyków muzeum, pokój zabaw dla dzieci, sala kinowa oraz pomieszczenie dla dziennikarzy. Muzeum będzie dysponować biblioteką wraz z czytelnią ogólną, czytelnią multimedialną oraz czytelnią dla osób niedowidzących i niesłyszących. Znajdą się tam specjalne stanowiska multimedialne ze sprzętem dostosowanym do potrzeb osób z różnym stopniem uszkodzenia wzroku, mowy i słuchu. W tej samej strefie znajdą się również sale seminaryjne, dział naukowy i wystawienniczy, archiwa dokumentacji naukowo-historycznej oraz dokumentacji fotograficznej i wizualnej. Na tę część przewidziano bez mała 1 tys. m2.Sala konferencyjna, której towarzyszyć będzie zaplecze dla tłumaczy oraz studio umożliwiające rejestrację programów radiowych i telewizyjnych zajmie około 500 m2. Około 700 m2 przewidziano na dwie sale dydaktyczne i dział edukacyjny Muzeum. W pozostałej części budynku znajdą się m. in. pomieszczenia biurowe i zaplecze techniczne. Obszar zewnętrzny Muzeum, który będzie przeznaczony na wystawy plenerowe zajmie niespełna 3 tys. m2.
„Jesteśmy przekonani, że w wyniku rozstrzygnięcia konkursu, którego rezultat poznamy już we wrześniu, znajdziemy się na kolejnym etapie do realizacji tego szczytnego celu. Pragniemy, aby oprócz funkcji ściśle muzealnych, naukowych i dokumentacyjnych, Muzeum II Wojny Światowej stało się centrum spotkań krajowych i międzynarodowych. Pamiętając o różnicach w pamięci historycznej pomiędzy naszymi sąsiednimi narodami, chcemy stworzyć miejsce, które nie niwelując tych różnic, pozwoli na zbliżenie naszych stanowisk i stanie się płaszczyzną dla wspólnych projektów na rzecz wzajemnego porozumienia i pojednania” – stwierdziłprof. dr hab. Paweł Machcewicz dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.