Muzeum II Wojny Światowej

Wizyta unijnej komisarz na Westerplatte

20 lipca 2011 r. Muzeum II Wojny Światowej gościło na Westerplatte unijną komisarz ds. badań, innowacji i nauki panią Máire Geoghegan-Quinn. Podczas wizyty pani komisarz na Westerplatte towarzyszył prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, który zaprezentował wystawę plenerową „Kurort – Bastion – Symbol” oraz opowiedział historię tego miejsca, które w szczególny sposób zapisało się w pamięci zbiorowej Polaków jako symbol bohaterskiej walki z przeważającymi siłami wroga. Dyrektor przypomniał, że historia Westerplatte stała się częścią wydarzeń rozgrywających się w szerszej, również europejskiej perspektywie. Pani komisarz była szczególnie zainteresowana losami tego miejsca, które w pierwszej połowie XX wieku z pięknego kurortu przekształciło się w składnicę broni i amunicji, a następnie polską placówkę obronną. Komisarz Quinn zadawała również wiele pytań na temat działalności Muzeum II Wojny Światowej i jego misji. Podkreśliła przy tym że zadanie, które postawił sobie zespół pracujący nad powstaniem Muzeum jest niezwykle ambitne, ale i potrzebne, zwłaszcza w zjednoczonej Europie, której obowiązkiem jest pielęgnowanie pamięci o własnej historii i troska o trwały pokój na kontynencie. Pani komisarz wyraziła nadzieję, że Muzeum II Wojny Światowej stanie się miejscem łączącym doświadczenia różnych narodów i pomoże im w lepszym zrozumieniu siebie nawzajem.