"Wejście w historię” - przedmioty należące do „Jachny”.
Dziś zaprezentowaliśmy kolejne eksponaty w ramach akcji „Wejście w historię”. Tym razem, w związku z nadchodzącym Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, są to przedmioty należące do Janiny Wasiłojć-Smoleńskiej – sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK. Na poziomie -1 naszego Muzeum zwiedzający mają szansę zobaczyć ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej, orzełka czapkowego oraz łańcuszek „Jachny”.
Janina Wasiłojć-Smoleńska urodziła się 7 lutego 1926 r. w Tarkowszczyźnie na Wileńszczyźnie. Wraz z zagrożoną aresztowaniem rodziną wstąpiła w 1943 r. do oddziału Armii Krajowej dowodzonego przez Antoniego Burzyńskiego pseud. Kmicic. Po jego rozbrojeniu przez partyzantkę sowiecką oraz czasowym ukrywaniu się, wstąpiła jako sanitariuszka do 5 Wileńskiej Brygady AK. Przeniesiona do 4 Wileńskiej Brygady AK ,,Narocz”, brała udział w bitwie pod Krawczunami. W lipcu 1944 r. internowana przez Armię Czerwoną. Po zwolnieniu wraz z rodziną wyjechała do Sopotu. W czerwcu 1946 r. przyłączyła się do odtworzonych struktur 5 Brygady. Aresztowana w styczniu 1947 r., została dwukrotnie skazana na kare śmierci, zamienioną na mocy amnestii na 15 lat więzienia. Zwolniona w 1956 r.
Eksponaty prezentowane w ramach akcji „Wejście w historię” można oglądać na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, przy wejściu głównym.