Przedmioty należące do „Jachny” prezentowane w ramach akcji „Wejście w historię”

"Wejście w historię” - przedmioty należące do „Jachny”.

Dziś zaprezentowaliśmy kolejne eksponaty w ramach akcji „Wejście w historię”. Tym razem, w związku z nadchodzącym Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, są to przedmioty należące do Janiny Wasiłojć-Smoleńskiej – sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK. Na poziomie -1 naszego Muzeum zwiedzający mają szansę zobaczyć ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej, orzełka czapkowego oraz łańcuszek  „Jachny”.

Janina Wasiłojć-Smoleńska urodziła się 7 lutego 1926 r. w Tarkowszczyźnie na Wileńszczyźnie. Wraz z zagrożoną aresztowaniem rodziną wstąpiła w 1943 r. do oddziału Armii Krajowej dowodzonego przez Antoniego Burzyńskiego pseud. Kmicic. Po jego rozbrojeniu przez partyzantkę sowiecką oraz czasowym ukrywaniu się, wstąpiła jako sanitariuszka do 5 Wileńskiej Brygady AK.  Przeniesiona do 4 Wileńskiej Brygady AK ,,Narocz”,  brała udział w bitwie pod Krawczunami. W lipcu 1944 r. internowana przez Armię Czerwoną. Po zwolnieniu wraz z rodziną wyjechała do Sopotu. W czerwcu 1946 r. przyłączyła się do odtworzonych struktur 5 Brygady. Aresztowana w styczniu 1947 r., została dwukrotnie skazana na kare śmierci, zamienioną na mocy amnestii na 15 lat więzienia. Zwolniona w 1956 r.

Eksponaty prezentowane w ramach akcji „Wejście w historię” można oglądać na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, przy wejściu głównym.

#WejściewHistorię
#WejściewHistorię (#SteppingIntoHistory) is an initiative that showcases artifacts tied to significant historical events and personal narratives. It aims to bring attention to items that are not part of the Museum’s daily exhibits, connecting visitors with extraordinary stories from the past.