Wejście w historię - prezentacja rzeczy osobistych Maksymiliana Kuffla

„Wejście w historię" - prezentacja rzeczy osobistych Maksymiliana Kuffla

Zachęcamy do zapoznania się z rzeczami osobistymi Maksymiliana Kuffla zamordowanego przez Niemców jesienią 1939 r. w Tczewie. Pamiątki prezentowane są w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na poziomie -1 w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię".

Maksymilian Kuffel był jedną z tysięcy niewinnych polskich ofiar niemieckiego terroru brutalnie eksterminowanych na zajętych przez Niemców terenach Rzeczpospolitej Polskiej już w pierwszych miesiącach okupacji. Szacuje się, że na Pomorzu Gdańskim skala tych mordów do początku 1940 r. sięgnęła około 36–42 tys. osób w ponad 400 miejscowościach przedwojennego województwa pomorskiego. Spośród nich do tej pory udało się ustalić ok. 10 tys. imion i nazwisk.

 

Tragicznie zamordowany mężczyzna został rozpoznany przez żonę po rzeczach osobistych, które miał przy sobie w chwili śmierci – zegarku z dewizką, złotych okularach z futerałem, różańcu, zapalniczce oraz ubraniu. Rodzina zdeponowała te pamiątki w szklanej szkatułce z krzyżem na wieku, przy której rodzina zawsze paliła świecę.

 

4 listopada w uroczystej prezentacji pamiątek po Maksymilianie Kufflu wziął udział p.o. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt, który zwrócił uwagę zgromadzonych na niezwykłość prezentowanych przedmiotów:

 

Po roku 1945 doszło do czegoś, co dotąd nie zostało wyjaśnione, otóż w 1945 oraz 1946 roku w miejscach największych zbrodni dokonywano ekshumacji, szukając ziemskich pozostałości ofiar, przedmiotów, które miały one ze sobą i były gromadzone, jako materiał dowody  w śledztwach, jakie wówczas prokuratorzy w Polsce otwierali. Tyle, że gdy likwidowano istniejące pod pierwszą nazwą Okręgowe Komisje Ścigania Zbrodni Niemieckiej, po to, żeby utworzyć Komisje Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, to dowody, bardzo nieliczne, odnalezione w miejscach ekshumacji, gdzieś wysłano i ślad po nich zaginął. W związku z czym, dziś nie wiemy, gdzie znajdują się przedmioty odnalezione w 1946 roku w Piaśnicy, czy w Szpęgawsku. Fakt, że Żona, Dzieci Maksymiliana Kuffla otrzymały przedmioty odnalezione w grobie masowym, ekshumowanym w październiku 1945 roku, jest sytuacją nadzwyczajną. I jestem bardzo wdzięczny że przedmioty, które funkcjonowały przez kilka dekad, jako relikwie w domu rodzinnym, zostały przekazane Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. […]. W związku z czym, dziś mamy do czynienia z zabytkami absolutnie wyjątkowymi. 

 

Podczas wydarzenia obecna była także przedstawicielka rodziny, tragicznie zmarłego, pani Katarzyna Szramka, która w swojej wypowiedzi podkreśliła, jak bardzo wdzięczni są rodzina i przyjaciele Maksymiliana Kuffla gospodarzom Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz wszystkim osobom zaangażowanym w to wydarzenie z ramienia instytucji:

Oddając w Państwa ręce pamiątki po Ojcu i Dziadku, Rodzina spełniła wolę jego córki Anny Kozikowskiej, jej marzeniem było, aby osobiste rzeczy Jej Ojca znalazły godne miejsce i były namacalnym dowodem na zbrodnie wojenne. Takim miejscem jest właśnie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku […]. Wszyscy członkowie rodziny Maksymiliana Kuffla mieszkają poza granicami niestety ze względu na zobowiązania zawodowe i sytuację epidemiczną nie mogli przybyć na dzisiejszą uroczystość, ale śledzą ją za pośrednictwem mediów społecznościowych. W ich imieniu składam serdeczne podziękowania Dyrekcji i wszystkim pracownikom zaangażowanym pośrednio i bezpośrednio w zorganizowanie dzisiejszej ekspozycji, i za przyjęcie pamiątek oraz rzeczy osobistych zamordowanego Maksymiliana Kuffla do Państwa zasobów muzealnych.

 

Jako ostatni głos zabrał kierownik Działu Zbiorów, Wojciech Łukaszun, który zaznaczył, jak ważne dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku było przekazanie do zbiorów pamiątek po Maksymilianie Kufflu w kontekście misji, jaką na co dzień realizuje placówka:

Z uwagi na to, że Maksymilian Kuffel został zamordowany pod koniec 1939 roku, a pod koniec października 1945 roku został ekshumowany, a w tym tygodniu rodzinnie uczestniczyliśmy w spotkaniach na cmentarzach postanowiliśmy, aby to „Wejście w historię" dotyczyło pamiątek po Maksymilianie Kufflu, który był jednym z tysięcy osób zamordowanych na początku okupacji jesienią 1939 roku. W sposób muzealny chcieliśmy przypomnieć o tych ofiarach i pokazać, że jest to temat ważny […], o którym należy mówić […]. Ekshumowane przedmioty były ważnym elementem życia codziennego rodziny Maksymialiana Kuffla. Od dzisiaj są one ważnym elementem naszej codziennej pracy i misji, jaką wykonujemy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

#WejściewHistorię
#WejściewHistorię (#SteppingIntoHistory) is an initiative that showcases artifacts tied to significant historical events and personal narratives. It aims to bring attention to items that are not part of the Museum’s daily exhibits, connecting visitors with extraordinary stories from the past.