„Wejście w historię” - eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz

„Wejście w historię” - eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz

W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zaprezentowano eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz.

 

W wydarzeniu udział wzięli: dr Marek Szymaniak – zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Wojciech Łukaszun – kierownik Działu Zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Antonina Orlicz – córka pani Marii.

 

Zapraszamy do obejrzenia materiału video

Gości przywitał dr Marek Szymaniak, który podkreślił heroizm właścicielki prezentowanych dziś zabytków – zarówno w czasie wojny, jak i przed jej wybuchem:

Pani podporucznik Maria Orlicz […] w czasie II wojny światowej dzielnie, odważnie, heroicznie wypełniała obowiązki żołnierza Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej. Jednakże do tej roli przygotowywała się już na długo przed wybuchem wojny, świadomie uczestnicząc w przysposobieniu wojskowym kobiet. Warte podkreślenia jest również to, że pani Maria była nauczycielem języka polskiego, co z kolei znalazło swój wyraz w spuściźnie pozostawionej przez nią po pobycie w piekle na ziemi, jakim był obóz koncentracyjny Ravensbrück.

Następnie o Marii Orlicz opowiedziała Antonina Orlicz. Przybliżając wojenne losy matki, zdradziła słuchającym mało znany fakt z życia bohaterki, którym podzieliła się z bliskimi przed śmiercią:

Mama przeżyła dzięki Matce Boskiej. Wiadomo, że kobiety przechodziły przez bramę obozu nagie, a mama ukryła obrazek z jej wizerunkiem pod pachą, tym samym wchodziła z nim do obozów… I mama przeżyła. Jak to inaczej rozumieć, prawda?.

Jako ostatni głos zabrał Wojciech Łukaszun, który w kontekście tragicznego losu Marii Orlicz, uczestniczki Powstania Warszawskiego, przypomniał, że:

najbardziej dramatyczne wydarzenia, jakie dotykały osób zaangażowanych w Powstaniu, tutaj na przykładzie pani Marii Orlicz, miały miejsce często w okresie późniejszym. I tak, od jesieni 1944 roku, była ona więźniarką obozów koncentracyjnych, a mimo to dzięki wewnętrznej sile i wierze potrafiła się podnieść po tych tragicznych doświadczeniach i po wojnie działać w społeczeństwie.

 

Wśród obiektów przekazanych przez córkę Marii Orlicz, Antoninę, znalazły się:

  • odznaka Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Polska przed 1939 r.
  • różaniec z chleba ręcznie wykonany w KL Ravensbrück. III Rzesza, jesień 1944 r.
  • winkiel z literą P oraz numer obozowy z KL Buchenwald-Meuselwitz. III Rzesza, 1944–1945 r.
  • pamiątkowa, kombatancka odznaka pułkowa 35. Pułku Piechoty AK. Polska, po 1989 r.

 

#WejściewHistorię
#WejściewHistorię (#SteppingIntoHistory) is an initiative that showcases artifacts tied to significant historical events and personal narratives. It aims to bring attention to items that are not part of the Museum’s daily exhibits, connecting visitors with extraordinary stories from the past.