"Wejście w historię" Dramatyczne warunki życia polskiej ludności cywilnej w powstańczej Warszawie

Sierpniowa odsłona cyklu "Wejście w historię" poświęcona została dramatycznym warunkom życia polskiej ludności cywilnej w powstańczej Warszawie.
 

W czasie powstania warszawskiego, na terenie walczącej Warszawy oprócz żołnierzy podległych dowództwu AK, znajdowały się również setki tysięcy osób cywilnych. Mimo wsparcia udzielanego przez struktury Delegatury Rządu czy w ramach pomocy sąsiedzkiej, warunki życia były bardzo trudne. W wielu częściach miasta ludność zmuszona była do ukrywania się w piwnicach. Wraz z przedłużaniem się czasu powstania kończyły się zapasy, występowały braki żywności oraz wody. W szczególnie ciężkiej sytuacji znajdowały się kobiety w ciąży, niemowlęta i dzieci. Wygłodzone i spragnione matki, traciły pokarm lub nie miały dostępu do jakiegokolwiek jedzenia dla najmłodszych. Społeczność Warszawy stawała się także ofiarą niemieckich represji, grabieży, gwałtów i masowych egzekucji. Mimo że istniała możliwość opuszczenia miasta, większość cywilów z uwagi na skalę niemieckiego terroru w nim pozostała.


Podczas powstania warszawskiego zginęło co najmniej 120 000 cywilnych mieszkańców Warszawy, a ponad 500 000 osób zostało wypędzonych przez Niemców ze stolicy.
 

Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej muzeum: TUTAJ