Uroczystość wręczenia Nagrody im. ppłk. Jana Kowalewskiego
W sobotę, 28 września 2019 r. o godzinie 18:00 w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody im. ppłk. Jana Kowalewskiego. Podczas uroczystości poznamy nazwiska zwycięzców konkursu oraz osiągnięcia, które były podstawą do ich wyróżnienia. Każdy z czterech laureatów otrzyma statuetkę z brązu autorstwa prof. Stanisława Radwańskiego, specjalnie zaprojektowany dyplom oraz nagrodę finansową. Uroczystość uświetni swoim występem Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod batutą prof. Mariusza Mroza.
Celem ustanowienia Nagrody jest przypomnienie wybitnej postaci ppłk. Jana Kowalewskiego – matematyka, kryptologa i lingwisty – oraz uhonorowanie wybitnych osób z kraju i zagranicy, które wykorzystując potęgę własnego umysłu, zdobytą wiedzę i umiejętności, działają dla dobra wspólnego w myśl hasła „Rozum przed siłą”.
Wyróżnienie, któremu patronuje ppłk Jan Kowalewski, zostało ustanowione w 2019 r. przez Politechnikę Gdańską i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Inauguracja przyznawania nagrody wiąże się z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Laureatami każdej edycji będą cztery osoby: dwóch Polaków oraz dwóch obcokrajowców, w podziale na dwie kategorie wiekowe.
ppłk. Jan Kowalewski
Nagrodzie patronuje ppłk. Jan Kowalewski (1892–1965). Wielokrotnie udowodnił, jak potężną broń w służbie dobra stanowi siła własnego umysłu. Był on wybitnym polskim oficerem, bohaterem wojny polsko-bolszewickiej. W jej trakcie prowadził sekcję szyfrową, która zajmowała się przechwytywaniem i odczytywaniem nieprzyjacielskich depesz. Sukcesy ppłk. Kowalewskiego w dziedzinie dekryptażu znacząco przyczyniły się do polskiego zwycięstwa w bitwie warszawskiej 1920 r. i uratowania polskiej niepodległości. W okresie dwudziestolecia międzywojennego jako dyplomata pracował na placówkach zagranicznych, przysługując się polskiej obronności. Szkolił też japońskich oficerów na polu dekryptażu oraz zaangażował się w politykę. W czasie II wojny światowej przebywał na emigracji, gdzie pomagał uchodźcom. W Lizbonie stworzył centrum polskiego wywiadu. Po 1945 r., nie mogąc wrócić do kraju zawłaszczonego przez komunistów, pozostał na emigracji.
O nagrodzie
Nagroda ma charakter interdyscyplinarny i międzynarodowy. Jest przyznawana w dwóch kategoriach „Polska dla świata” i „Świat dla Polski”, tak aby wyróżnić wybitne jednostki w kraju i za granicą. Dodatkowo dzieli się na dwie podkategorie wiekowe: do i powyżej 35. roku życia. W ten sposób szansę na uhonorowanie wyróżnieniem ma każdy – niezależnie od wieku czy doświadczenia, o ile jego działalność i osiągnięcia wpisują się w charakter wymagań regulaminowych konkursu.
Pierwsza z kategorii skierowana jest do osób z kraju, za szczególne osiągnięcia w pracy naukowej, badawczej i kulturalnej, a także za zasługi dla obronności Polski. Osób, których osiągnięcia przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy badawcze, wnosząc wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszej Ojczyzny, kształtując pozytywny jej wizerunek, umacniając dumę narodową poprzez podejmowanie najbardziej ambitnych wyzwań współczesnego świata.
Nagrodę w kategorii „Świat dla Polski” przewidziano natomiast dla obcokrajowców, których wybitne i innowacyjne działania, osiągnięcia i twórczość przynoszą pożytek Polsce oraz polskiemu narodowi.
Kapitułę Konkursową tworzą:
prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej (przewodniczący)
dr Karol Nawrocki - dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (przewodniczący)
prof. dr hab. Tadeusz Wolsza - przewodniczący Rady Muzeum przy MIIWS
prof. Jerzy Grzywacz - członek Rady Muzeum przy MIIWS, prezes Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK
Hugo Kowalewski Ferreira - przedstawiciel rodziny Patrona nagrody
prof. Stanisław Radwański - artysta rzeźbiarz, były rektor ASP w latach 1990-1996
prof. Stanisław Filipek - chemik, japonista
kontradm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht - rektor Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni
Piotr Gursztyn - dyrektor ds. komunikacji Telewizji Polskiej SA
Thierry Hubscher - dyrektor Mémorial de Verdun
prof. dr hab. Oleksandr Lysenko - kierownik Działu Historii Drugiej Wojny Światowej Ukraińskiej Akademii Nauk
Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości
Patronat honorowy
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Minister Spraw Zagranicznych
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
Patronat medialny: Telewizja Polska i Polskie Radio
Więcej informacji o nagrodzie można znaleźć na stronie: muzeum1939.pl/nagroda_kowalewskiego
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny