Uroczystość nadania sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku imienia Jana Olszewskiego, Premiera RP oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku Jego czci

Uroczystość nadania sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku imienia Jana Olszewskiego, Premiera RP oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku Jego czci

Uroczystość nadania sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku imienia Jana Olszewskiego, Premiera Rzeczpospolitej Polskiej (1991–1992) oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku jego czci, odbyła się 28 marca 2019 roku z udziałem wielu znamienitych gości.

W uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej ku czci Jana Olszewskiego, który w czasie II wojny światowej jako harcerz Szarych Szeregów i Powstaniec Warszawski walczył o niepodległy byt państwa polskiego z niemieckim okupantem udział wzięli: Minister Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Minister Jarosław Sellin - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński, Senator RP Antoni Szymański, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Sprawiedliwości Jan Kanthak, Przedstawiciel Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Karol Rabenda, Dyrektor Biura Wojewody Tomasz Gieszcz, Prorektor PG prof. Janusz Cieśliński, Przewodniczący Rady Muzeum prof. Tadeusz Wolsza, Dyrektor Oddziału Gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej prof. Mirosław Golon, Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Tomasz Komoszyński, kmdr Tomasz Laskowski dow. 7. pom. br. WOT, reprezentujący dowódcę WOT gen. dyw. Wiesława Kukułę, Dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski.

Zebranych licznie gości powitał gospodarz, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, który nakreślił zebranym podstawowe idee, które przyświecały Premierowi Janowi Olszewskiemu:

„Nazwy miejsc w przestrzeni publicznej, sal konferencyjnych, audytoriów, ale także ulic i placów są wyrazem szacunku nie tylko do osób, których imię noszą i do swoich patronów, ale także do wartości, którym całe życie te osoby służyły. To nie tylko element edukacji w miejscach przestrzeni publicznej, ale także rodzaj konkretnego zobowiązania. 

Swoim życiorysem bardzo bogatym, zapisanym służbie Rzeczypospolitej, Jan Olszewski udowodnił w imieniu także całego polskiego narodu iż nie ma totalitaryzmu, nie ma siły, nie ma najbardziej wyszukanej mocy, która mogłaby złamać polskie umiłowanie Wolności, Polski Genotyp Wolności, bo przeciwstawiał się niemieckiej odmianie totalitaryzmu - niemieckiemu nazizmowi, już jako nastolatek, jako 13 latek, 14 latek i członek Szarych Szeregów, Zawiszak, uczestnik Powstania Warszawskiego. 

Całe swoje właściwie dorosłe, zawodowe i prywatne życie poświęcił kontestacji systemu komunistycznego, który został implementowany po roku 1945 tutaj w Polsce. Znamy Jana Olszewskiego jako człowieka Solidarności, prawnika w czasach bezprawia. Po roku 1989 Jan Olszewski nadal był wiernym swoim ideałom walki o w pełni suwerenną i w pełni niepodległą Polskę, gdy w roku 1991 został Premierem Rzeczpospolitej to mówił, iż ma nadzieję że jego rząd stanie się początkiem końca systemu komunistycznego w Polsce, a wówczas Janowi Olszewskiemu wtórował jeden z dwóch największych strategów ówczesnej polityki i przyspieszenia transformacji ustrojowej w Polsce - późniejszy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, profesor Lech Kaczyński, który mówił, że Polska potrzebuje rządu nie spowitego komunistycznym układem bardziej niż złota, potrzebuje takiego rządu jak platyny. (...)

Drodzy Państwo, na tej tablicy, którą za moment odsłonimy zobaczycie cytat: "Nie jestem w obowiązku, aby się poddawać", tak powiedział Jan Olszewski i te słowa dzisiaj, w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej kojarzą się z postawą polskich żołnierzy w czasie całej tej wojny, z pewnym archetypem polskich postaw, w tym z obroną przed Niemcami na Westerplatte, ale chciałbym żeby też dla nas dzisiaj, dla wszystkich, którzy swoje zawodowe życia poświęcają pamięci historycznej, ale także dla naszych gości, te słowa stanowiły rodzaj zobowiązania. Drodzy Państwo, nie jesteśmy w obowiązku, aby się poddawać w kwestii mówienia prawdy o polskiej historii, mówienia jej w Polsce kolejnym pokoleniom, ale także za granicą.” – mówił dr Karol Nawrocki.

Następnie głos zabrał Minister Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP: 

Mam zaszczyt reprezentować Prezydenta Andrzeja Dudę, który chciałby serdecznie podziękować wszystkim inicjatorom i tym wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tego przedsięwzięcia, które sprawi, że postać – jak powiedział Prezydent Andrzej Duda – męża stanu, wielkiego polityka i dobrego człowieka, będzie obecna tutaj, w przestrzeni publicznej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jan Olszewski był z jednej strony świadkiem historii, ale był także jej twórcą. Jak tworzył historię, to ta historia zawsze wynikała z przeszłości - stąd jest to właściwa przestrzeń i miejsce do tego, aby ta postać została tutaj w sposób szczególny wyróżniona i upamiętniona. (…) To pierwsze upamiętnienie odkąd Pana Premiera już nie ma. Pierwsze, ale z całą pewnością jedne z wielu, bo to wielki Polak. ” - mówił Minister Wojciech Kolarski.

Następnym znamienitym gościem, który wspominał postać Jana Olszewskiego był Minister Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

„W imieniu organizatora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czyli MKiDN, chciałem serdecznie podziękować za tę inicjatywę nazwania najważniejszej Sali, gdzie odbywają się po prostu debaty i będą się odbywały w Muzeum, czyli w Sali konferencyjnej, nadania imienia Pana Jana Olszewskiego premiera Rzeczpospolitej. Myślę, że to jest właściwe miejsce do tego pierwszego jak podkreślił pan minister KOLARSKI, upamiętnienia w kraju pana premiera Jana Olszewskiego, bo jak poznaliśmy tu z krótkiego rysu biograficznego historię Jana Olszewskiego on był po prostu żołnierzem II wojny światowej, tak więc to miejsce - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku powinno też go upamiętnić. Był młodym żołnierzem, młodszym Kolumbem, bo Kolumbów kojarzymy raczej z rocznikami ’20  tutaj mamy do czynienia już z rocznikiem ’30, no ale jednak żołnierz Szarych Szeregów, Powstaniec Warszawski, młody Polak, który w walce o wolność i niepodległość Polski zdążył wziąć udział”. – wspominał Minister Jarosław Sellin. 

Kolejnym punktem uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej było odczytanie listu od p. Jarosława Kaczyńskiego:

„Jesteśmy dłużnikami Śp. Premiera Jana Olszewskiego nie tylko jako członkowie zbiorowości, ale też w wymiarze indywidualnym. Należę do tego grona wybrańców, którym było dane bliżej Go poznać. W nekrologu napisałem, że był On niezrównanym nauczycielem polityki. Jego błyskotliwe i przenikliwe analizy życia społeczno-politycznego wyrastały z głębokiej znajomości istoty polityki oraz natury PRL, zaś rozległa wiedza historyczna służyła myśleniu zorientowanemu na przyszłości oraz na unikane już raz popełnionych w naszych dziejach błędów. Jednym słowem: bardzo dużo się od Niego nauczyłem i wiele też spraw dzięki Niemu lepiej zrozumiałem. Korzystając z okazji, pragnę z całego serca podziękować wszystkim Osobom, które wniosły swój wkład w upamiętnienie Śp. Premiera Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej”. 

Bardzo ważnym głosem w dzisiejszej uroczystości był list żony Jana Olszewskiego, p. Marty Miklaszewskiej Olszewskiej: „Z ogromnym wzruszeniem przyjęłam Pana inicjatywę nazwania imieniem mojego męża jednej z sal muzeum II wojny światowej w Gdańsku. […] Mój mąż był w trakcie II wojny światowej i hitlerowskiej okupacji  żołnierzem Szarych Szeregów. […] Wybuch Powstania przeżył na stołecznej Pradze i na Bródnie. […] Wiele lat później, kiedy w Sierpniu 1980 jechał samochodem do stoczni  do Gdańska od strony Tczewa – mijał kolejne strajkujące zakłady udekorowane biało- czerwonymi flagami. Wyznał wtedy, że jego pierwszym skojarzeniem były tamte pierwsze dni sierpnia 1944. Życzę Muzeum wiele sukcesów w przypominaniu o wielkiej ofierze do której w pewnej mierze przyłączył się  mój mąż. Proszę uważać mnie za Przyjaciela Państwa chlubnej instytucji.”