Upamiętnienie 75. rocznicy wyzwolenia KL Gusen i zakończenia II wojny światowej

Upamiętnienie 75. rocznicy wyzwolenia KL Gusen i zakończenia II wojny światowej

Przypomnienie historii KL Gusen, nazywanego przez samych Niemców „obozem zagłady dla polskiej inteligencji”, to hołd składany wszystkim ofiarom totalitarnych reżimów, ale też potępienie systemowych, zbrodniczych działań niemieckiej III Rzeszy. To także refleksja potomnych nad skutkami wojny dla Polski, Europy i reszty świata. KL Gusen to jeden z najważniejszych pomników historii w Europie – miejsce, w którym życie stracili przedstawiciele 27 narodowości. #RememberGusen #Gusen75.

W zbiorach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku znajduje się kolekcja licząca kilkanaście sztuk dokumentów, korespondencji i drobnych przedmiotów należących do więźniów KL Gusen – wśród nich są między innymi ręcznie wykonane figurki szachowe,  fragmenty pasiaków czy winkle z numerami więźniów. Ponadto posiadamy zdjęcia wykonane przez żołnierzy amerykańskich w zajętym obozie.

Interesujące przedmioty związane z wyzwoleniem obozu prezentujemy na naszej wystawie głównej w sekcji ,,Zbrodnie ujawnione”.gusen1

Prezentujemy tam ręcznie wykonany numer obozowy P 47696 B, tzw. winkiel, noszony przez więźniów politycznych na bluzie pasiaka – ten konkretny należał do więźnia KL Mauthausen-Gusen Michała Leszczyńskiego i został zachowany przez niego na pamiątkę.

gusen2

W tym samym miejscu eksponowana jest także karta identyfikacyjna wydawana wyzwolonym więźniom obozu należąca do Władysława Grusieckiego.

gusen3

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ma również w zbiorach kopię protokołu zeznań komendanta KL Mauthausen-Gusen Franza Ziereisa. Dokument należał do byłego więźnia obozu Kazimierza Rogackiego i został nam przekazany w formie daru. Autorem dokumentu oraz tłumaczenia był Leon Królak, więzień obozu w latach 1940–1945, obecny podczas przesłuchania.

gusen4

Inny egzemplarz tego protokołu znajduje się w zbiorach Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, a dokument sporządzony przez inny zespół polskich tłumaczy i protokolantów jest w zbiorach Muzeum Historii Polski.