Muzeum II Wojny Światowej

Udział Muzeum II Wojny Światowej w panelu dyskusyjnym Nowoczesne Muzealnictwo w Polsce

19 maja br. kierownik Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Tomasz Chinciński wziął udział w panelu dyskusyjnymNowoczesne Muzealnictwo w Polsce, który odbył się w ramach konferencji naukowej Muzeum Ziem Zachodnich – historia i perspektywy zorganizowanej przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość oraz Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Konferencja odbyła się w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia. W panelu na temat nowoczesnego muzealnictwa w Polsce ponadto wzięli udział: Robert Kostro – dyrektor Muzeum Historii Polski, Marek Mutor – dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość, dr Paweł Ukielski – zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego oraz prof. dr hab. Robert Traba – dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie.

Uczestnicy panelu dyskutowali na temat form i treści nowoczesnego muzealnictwa w Polsce. Byli zgodni co do tego, że współczesne Muzeum powinno mieć charakter interaktywny, oraz że rozwój nowoczesnych technologii wymusił na muzealnictwie stosowanie nowoczesnych (multimedialnych) środków przekazu. W trakcie swojego wystąpienia dr Chinciński zwrócił uwagę na potrzebę stosowania w nowoczesnym muzealnictwie różnorodnych środków przekazu. Powiedział, że w muzeach narracyjnych obok tradycyjnych eksponatów i nowoczesnych technologii informatycznych warto wykorzystywać również sztukę jako sposób opowieści o przeszłości. Dodał on, że w Muzeum II Wojny Światowej sztuka jako symbol opresji jak i wolności odegra znaczącą rolę. Ponadto zwrócił on uwagę na potrzebę wielopłaszczyznowego przekazu muzealnego, w którym język narracji będzie dostosowany do różnych poziomów zwiedzających – w zależności od wieku (dorośli i dzieci) oraz posiadanej wiedzy na temat przeszłości.