SPOTKANIA Z HISTORIĄ. Dyskusja wokół książki Krzysztofa Raka „Polska – niespełniony sojusznik Hitlera” [FILM]

SPOTKANIA Z HISTORIĄ. Dyskusja wokół książki Krzysztofa Raka „Polska – niespełniony sojusznik Hitlera” [FILM]

25 czerwca br. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku miało miejsce kolejne wydarzenie z cyklu „Spotkania z historią”. Jego bohaterem był dr Krzysztof Rak, historyk, dyrektor zarządzający w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i przede wszystkim autor książki "Polska – niespełniony sojusznik Hitlera". Niniejsza praca stała się podstawą doktoratu Krzysztofa Raka. W dyskusji dotyczącej tej książki udział wzięli dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego oraz dr hab. Grzegorz Berendt, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Książka autorstwa Krzysztofa Raka "Polska – niespełniony sojusznik Hitlera" przedstawia relacje niemiecko-polskie w okresie od przejęcia władzy przez Adolfa Hitlera w 1933 roku po rok 1939. Opierając się na analizie pism programowych Hitlera, memoriałów i  korespondencji dyplomatycznej, autor przedstawia koncepcję polityki dyktatora III Rzeszy w stosunku do Polski, jednocześnie rozprawiając się z powstałymi i wciąż bezkrytycznie powielanymi mitami w publikacjach dotyczących tego okresu.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia niezwykle ciekawej dyskusji oraz do sięgnięcia po książkę „Polska – niespełniony sojusznik Hitlera” autorstwa Krzysztofa Raka.

O autorze książki
Krzysztof Rak jest historykiem dyplomacji, historykiem filozofii, publicystą i ekspertem w dziedzinie stosunków międzynarodowych. Stopień doktora nauk historycznych uzyskał na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ukończył także filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 90. ubiegłego wieku pracował jako urzędnik w Kancelarii Prezydenta, Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie zajmował się problematyką międzynarodową ze szczególnym uwzględnieniem relacji polsko-niemieckich oraz polityki europejskiej. Od połowy lat 90. prowadzi działalność publicystyczną o tematyce międzynarodowej. Publikował w: „Życiu”, „Wprost”, „Rzeczpospolitej”, „Nowej Konfederacji”, „The Warsaw Institute Review” a także „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Die Welt”, „Handelsblatt”. Pełni stanowisko dyrektora zarządzającego w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Jest autorem książki „Polska – niespełniony sojusznik Hitlera” (Bellona 2019).