Spacer muzealny

Spacer muzealny. Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

W dniu 26 września br. zapraszamy na spacer, podczas którego uczestnicy zapoznają się z wybranymi aspektami wystaw: czasowej „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” oraz głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

Podczas spotkania edukator muzealny przedstawi fragmenty wystawy i eksponaty związane z Polskim Państwem Podziemnym. Podkreślony zostanie fakt, iż niemiecko-sowiecka agresja nie złamała ducha Polaków. W dniu 27 września 1939 r. w Warszawie powstała Służba Zwycięstwu Polski,  przekształcona wkrótce w Związek Walki Zbrojnej. Była to najważniejsza polska organizacja dążącą do scalenia rozproszonej konspiracji oraz przekształcenia jej w cywilne i wojskowe struktury podziemnego państwa.

 

Propozycję zwiedzania kierujemy do osób powyżej 15 roku życia (osoby niepełnoletnie z opiekunem). Spacery rozpoczną się o godz.: 11:00, 12:30, 14:00, 15:30.

 

Każde spotkanie potrwa ok. 60 min. Aby wziąć udział w zwiedzaniu, należy przesłać wypełniony formularz dostępny tutaj na adres edukacja@muzeum1939.pl

 

Zgłoszenie uzyskuje status potwierdzonego po uzyskaniu odpowiedzi z akceptacją formularza.

 

Udział w spacerze muzealnym jest bezpłatny.

 

Spacer

Struktura PPP: podczas spaceru dowiemy się, dlaczego Polskie Państwo Podziemne było wyjątkową formą oporu na tle innych organizacji konspiracyjnych w okupowanej Europie.

Futerał

Futerał na skrzypce: w czasie spotkania zapoznamy się z zasadami konspiracji stosowanymi przez członków PPP, m.in. odkryjemy nowe przeznaczenie futerału na skrzypce, w którym jedna z łączniczek AK przewoziła broń i materiały konspiracyjne.

Powielacz

Powielacz: polska prasa wydawana w warunkach konspiracji była przeciwwagą dla oficjalnej propagandy okupantów. Prezentowała ona prawdziwy obraz wojny i podnosiła na duchu Polaków. Podczas oprowadzania poznamy różne rodzaje wydawnictw, które ukazywały się w podziemiu.