Inspiracją do stworzenia scenariusza stało się hipotetyczne założenie, że audycje radiowe sprzed roku 1939 mogły się zachować. Choć nie pozwalały na to ówczesne możliwości techniczne, a taka audycja nigdy nie pojawiła się na antenie Polskiego Radia, to właśnie gatunek science fiction wydaje się być idealnym sposobem na opowiedzenie tej historii.
Dwudziestolecie międzywojenne i trzymilionowa społeczność żydowska żyjąca w Polsce. Tradycyjna i zasymilowana jednocześnie. Społeczność niezwykle aktywna biznesowo, kulturalnie, sportowo, wydawniczo i artystycznie. Zaangażowana w budowanie pozytywnego wizerunku przedwojennej, wieloetnicznej Polski. To obraz celowo zapomniany, dorobek skutecznie umniejszany i pomijany w świadomości społecznej za sprawą peerelowskiej propagandy szerzonej po drugiej wojnie światowej. Tym niemniej wielokulturowa Polska z okresu przedwojennego jest wspomnieniem fascynującym i autentycznym zarazem. Bynajmniej niedającym się sprowadzić do antysemickich wystąpień politycznych, gett ławkowych czy innych wstydliwych kart historii tamtego okresu. Słuchowisko Żydowski kalejdoskop radiowy jest próbą ożywienia świata, który przeminął, ale który może zaistnieć dziś w naszej wyobraźni dzięki magii radia.
Twórcy:
Scenariusz i reżyseria:
Artur Hofman – Absolwent Wydziału reżyserii warszawskiej PWST. W latach 1993-98 był etatowym reżyserem szczecińskiej Opery i Operetki, zaś w latach 2003-2008 pracował jako reżyser w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Pracował w wielu teatrach w całej Polsce, współpracował z Teatrem Telewizji,
a także realizował programy dla telewizji publicznej i stacji komercyjnych. Ma w dorobku realizację ponad 50 tytułów teatralnych (opery, operetki, musicale, spektakle dramatyczne), 9 spektakli Teatru Telewizji oraz 4 filmy dokumentalne (m.in. „Jakub Rotbaum”, „Kościół w piekle”). Jedną z ostatnich realizacji jest spektakl Teatru Telewizji „Okno na tamtą stronę”
Prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz redaktor naczelny miesięcznika „Słowo Żydowskie”. Przedstawiciel mniejszości żydowskiej w KWRiMNiE.
Obsada:
Szymon Sędrowski, Monika Bartoszewicz, Maciej Sykała, Maciej Wizner, Krzysztof Bartoszewicz, Tomasz Czajka, Mariusz Żarnecki.
Partnerami Festiwalu Kultury Utraconej są: Instytut Pamięci Narodowej, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Radio Gdańsk SA, Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, TVP Historia.
Patronaty medialne: Polskie Radio SA, Telewizja Polska SA – Oddział w Gdańsku.
Patronat honorowy nad Festiwalem Kultury Utraconej objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.
Festiwal Kultury Utraconej został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Szczegółowy program dostępny jest na stronie www organizatora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (muzeum1939.pl) oraz Festiwalu Kultury Utraconej.