Muzeum II Wojny Światowej

Rewitalizacja cmentarza na Westerplatte

We wtorek, 7 grudnia 2010 r. dobiegły końca prace rewitalizacyjne cmentarza na Westerplatte. Działania zainicjowane przez Stowarzyszenie „Godność” z Czesławem Nowakiem na czele polegały na ustawieniu betonowego krzyża z roku 1981 w centralnej części cmentarza (w miejscu pierwszego drewnianego krzyża z 1946 r.) oraz wykonaniu nowego, żeliwnego krzyża Virtuti Militari (poprzedni betonowy z orłem bez korony został zdewastowany latem tego roku). Należy podkreślić, iż Czesław Nowak był również zaangażowany w starania związane z powrotem krzyża na teren Westerplatte w 1981 r.

Koncepcja rewitalizacji została opracowana przez prof. Szczepana Bauma. Inwestorem pośrednim inwestycji sfinansowanej w głównej mierze przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa był gdański Zakład Dróg i Zieleni. Prace toczyły się w uzgodnieniu z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które będąc członkiem Rady Westerplatte odpowiada za koordynację działań edukacyjnych i naukowych na Polu Bitwy Westerplatte.