Przedmioty należące do „Jachny” prezentowane w ramach akcji „Wejście w historię”

Dziś zaprezentowaliśmy kolejne eksponaty w ramach akcji „Wejście w historię”. Tym razem, w związku z nadchodzącym Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, są to przedmioty należące do Janiny Wasiłojć-Smoleńskiej – sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK. Na poziomie -1 naszego Muzeum zwiedzający mają szansę zobaczyć ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej, orzełka czapkowego oraz łańcuszek  „Jachny”.

Janina Wasiłojć-Smoleńska urodziła się 7 lutego 1926 r. w Tarkowszczyźnie na Wileńszczyźnie. Wraz z zagrożoną aresztowaniem rodziną wstąpiła w 1943 r. do oddziału Armii Krajowej dowodzonego przez Antoniego Burzyńskiego pseud. Kmicic. Po jego rozbrojeniu przez partyzantkę sowiecką oraz czasowym ukrywaniu się, wstąpiła jako sanitariuszka do 5 Wileńskiej Brygady AK.  Przeniesiona do 4 Wileńskiej Brygady AK ,,Narocz”,  brała udział w bitwie pod Krawczunami. W lipcu 1944 r. internowana przez Armię Czerwoną. Po zwolnieniu wraz z rodziną wyjechała do Sopotu. W czerwcu 1946 r. przyłączyła się do odtworzonych struktur 5 Brygady. Aresztowana w styczniu 1947 r., została dwukrotnie skazana na kare śmierci, zamienioną na mocy amnestii na 15 lat więzienia. Zwolniona w 1956 r.

Eksponaty prezentowane w ramach akcji „Wejście w historię” można oglądać na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, przy wejściu głównym.

• Dowiedz się więcej o Janinie Wasiłojć-Smoleńskiej TUTAJ.
  • KUP komiks „Jachna” wydany przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

„Wejście w historię” to akcja, w ramach której na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (przy wejściu głównym) prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji. Ideą cyklu jest przede wszystkim pokazanie eksponatów na co dzień nieprezentowanych w przestrzeni Muzeum, a związanych z interesującym zdarzeniami i osobistymi historiami. W miejscu prowadzenia akcji „Wejście w historię” zwiedzający po raz pierwszy zetkną się z opowieściami oraz eksponatami, które mamy w naszej kolekcji.

#WejściewHistorię
Akcja „Wejście w historię”, w ramach której na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prezentowane są eksponaty.