Promocja polskiego komiksu wojennego "Westerplatte. Załoga śmierci"

Promocja polskiego komiksu wojennego "Westerplatte. Załoga śmierci"

Zapraszamy na premierę najnowszego wydania bestsellerowego komiksu o historii obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte 1-7 września 1939 r. 

1 września 2018 r. (sobota), godz. 14.00 
Kino Muzeum (poziom -3)
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
pl. Władysława Bartoszewskiego 1

Twórcy komiksu: 
Mariusz Wójtowicz-Podhorski (pomysł i scenariusz), 
Krzysztof Wyrzykowski (rysunki), 
Witold Tkaczyk z Zin Zin Press (wydawca).

Prowadzenie:
dr Tomasz Szturo, Zastępca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej.

Komiks obchodzi swoje 14 urodziny i ku zaskoczeniu samych autorów, stał się prekursorem nowego gatunku komiksów w Polsce. W powstającej właśnie antologii polskiego komiksu prof. dr hab. Jerzy Szyłak, najbardziej znany polski badacz komiksowy, opisał tą publikację jako „jedyny i wzorcowy komiks historyczny” – co dla twórców tej publikacji jest ogromnym wyróżnieniem. 

Paradokumentalny komiks historyczny „Westerplatte. Załoga śmierci” zapoczątkował w Polsce nowy gatunek komiksów ściśle opartych na autentycznych wydarzeniach. Projekt rozpoczął się w 2002 r. od pomysłu ukazania historii Westerplatte w nowatorski, niespotykany dotąd sposób. Komiks powstał w odpowiedzi na różne publikacje z wcześniejszych lat oraz jako uzupełnienie do najlepszego w tym temacie filmu Stanisława Różewicza z 1967 r.

Premierze książki towarzyszyć będzie prezentacja filmu dotyczącego projektu rewitalizacji i rewaloryzacji półwyspu Westerplatte. Wydarzenie uświetni obecność rysownika komiksu Krzysztofa Wyrzykowskiego, znanego twórcy warstw rysunkowych wielu komiksów historycznych i wydawcy Witolda Tkaczyka, krytyka, scenarzysty i jurora Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi.

Spotkanie z twórcami i wydawcą przybliży gościom kulisy powstawania komiksu, pracę nad jego trzema kolejnymi wydaniami oraz pozwoli zapoznać się z ciekawostkami związanymi z dodatkowymi materiałami zawartymi w publikacji, a dotyczącymi głównie badań archeologicznych prowadzonych od 2016 r. na Westerplatte przez Oddział Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Tworząc ten komiks wespół z rysownikiem Krzysztofem Wyrzykowskim, mieliśmy na celu jak najwierniejsze odtworzenie obrony Westerplatte w 1939 r., jak i historii tego miejsca w latach poprzedzających wybuch II wojny światowej. Zdecydowana większość dialogów bohaterów pochodzi z autentycznych wspomnień i relacji Obrońców, podobnie jak część narracji. Zamiarem komiksu było odkłamywanie dawnych mitów oraz ukazanie prawdziwego bohaterstwa Obrońców Westerplatte jako ludzi często niedoskonałych, ale świadomych wagi jakie im postawiono (…).
Od Autora

Mariusz Wójtowicz-Podhorski
Badacz obrony Westerplatte i popularyzator dziejów Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Od 2001 r. działa aktywnie na rzecz rewitalizacji i rewaloryzacji półwyspu Westerplatte. Obecnie Kierownik Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Krzysztof Wyrzykowski
Rysownik, ilustrator oraz grafik projektowy. Specjalizuje się w opracowaniu graficznym komiksów historycznych. Debiutował w 1997 r. komiksem Los Lobos nagrodzonym w konkursie zorganizowanym przez telewizję Arte i wydawnictwo Glenat. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Witold Tkaczyk 
Polski wydawca, krytyk, scenarzysta i rysownik komiksowy; juror Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Z wykształcenia architekt i historyk sztuki.

Album ukazał się dzięki wsparciu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

WSTĘP WOLNY

Uroczyste obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej <<< kliknij