Muzeum II Wojny Światowej

Promocja książki "W rumuńskiej pułapce"

16 września 2011r. w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbyła się promocja książki Marka Kornata i Mikołaja Morzyckiego-Markowskiego W rumuńskiej pułapce. Internowanie Józefa Becka i Edwarda Śmigłego-Rydza w dokumentach rumuńskich służb specjalnych.

Praca stanowi naukowe opracowanie niedostępnego dotąd polskim badaczom zbioru materiałów, przechowywanych przez szereg lat w archiwach rumuńskiej służby bezpieczeństwa, a w 2008 roku przekazanych polskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Akta rzucają nowe światło na warunki internowania polskich polityków oraz wyjaśniają okoliczności nieudanej próby ucieczki Józefa Becka z Rumunii.

Dyskusję z udziałem autorów prowadził prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W spotkaniu wziął również udział generał Krzysztof Bondaryk, szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, który opowiedział o okolicznościach pozyskania rumuńskich dokumentów.

Książka jest ważną publikacją, opartą na niedostępnych w praktyce rumuńskich zbiorach archiwalnych. Przynosi szereg istotnych ustaleń faktograficznych odnośnie wojennych losów tak znaczących postaci II Rzeczypospolitej jak marszałek Edward Śmigły-Rydz i minister Józef Beck. Przydatność jej dla dalszych badań nad tym okresem dziejów i szeroko rozumianą biografistyką jest niezaprzeczalna.(…) Publikacja niewątpliwie poszerza naszą wiedzę w kwestiach szczegółowych, takich jak warunki egzystencji podczas internowania, ukazuje szerzej niż dotychczas uwarunkowania międzynarodowe internowania polskich prominentów, pozwala też na konstatację odnośnie meandrów polityki władz polskich na uchodźstwie wobec internowanych.

prof. dr hab. Tadeusz Dubicki

Marek Kornat (ur. 1971), historyk, profesor w Instytucie Historii PAN i na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, autor wielu prac z zakresu historii Polski XX w. i sowietologii. Opublikował m.in. Polska 1939 roku wobec paktu Ribbentrop-Mołotow. Problem zbliżenia niemiecko-sowieckiego w polityce zagranicznej II Rzeczypospolitej (2002), Polska szkoła sowietologiczna 1930-1939 (2003), Polityka równowagi (1934-1939). Polska między Wschodem a Zachodem (2007).

Mikołaj Morzycki-Markowski (ur. 1976), historyk, politolog, pracownik Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, autor publikacji z zakresu historii Rosji i ZSRR, współautor serii Polskie Dokumenty Dyplomatyczne oraz prac dotyczących stosunków polsko-niemieckich.