Katarzyna Minczykowska opowiada o postaci Elżbiety Zawackiej.

Promocja książki Cichociemna. Generał Elżbieta Zawacka Zo (1909- 2009)

16 marca 2016 r. odbyła się promocja książki Katarzyny Minczykowskiej Cichociemna. Generał  Elżbieta Zawacka „Zo” (1919-2009) zorganizowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Fundację Generał Elżbiety Zawackiej. 

Książka „Cichociemna. Generał  Elżbieta Zawacka „Zo” (1919-2009) została wyróżniona Nagrodą Klio I stopnia w kategorii autorskiej.

KATARZYNA MINCZYKOWSKA – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. W 1997 r. jako studentka III roku Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu została zatrudniona przez Elżbietę Zawacką w prowadzonej przez nią Fundacji „Archiwum i Muzeum Pomorskie AK” (od 2009 r. Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej), gdzie była dokumentalistką, sekretarzem, kierownikiem, a od 2009 r. pełni funkcję wiceprezes Zarządu Fundacji.

Nawet w konspiracji, gdzie panuje anonimowość, Elżbieta Zawacka ps. „Zo” stała się postacią legendarną. (…) W 1942 r. wysłano ją do Londynu, aby usprawnić łączność kurierską i pocztową we współpracy z VI Odziałem. Szlak prowadził długą drogą, Bóg wie, przez ile granic. Na miejscu w szóstce „Zo” stała się postrachem całej instytucji. Rugowała bowiem niemiłosiernie wszystkich, poczynając od szefa – w dół, za niedostateczną pomoc dla „Zagrody”. Do kraju wróciła na spadochronie. Była jedyną kobietą-skoczkiem w szeregach Armii Krajowej.

 Jan Nowak-Jeziorański

Ta książka to opowieść o Wielkiej Polce, napisana z wielkim szacunkiem ręką jej współpracowniczki. Dlaczego Pani Generał sama nie opisała swojego życia? Bo była niezwykle skromnym Człowiekiem, a jej życie było wieczną służbą i bezgranicznym poświęceniem – Ojczyźnie, ludziom i historii… Jestem przekonany, że słowa „Tobie Ojczyzno”, wyryte na znaku spadochronowym, równie głęboko tkwiły w Jej sercu.

z Przedmowy płk. Piotra Gąstała dowódcy JW GROM