Muzeum II Wojny Światowej

Promocja książki Andrzeja Gąsiorowskiego i Krzysztofa Steyera „Tajna Organizacja Wojskowa Gryf Pomorski”

24 lutego 2011 r. w hotelu Scandic w Gdańsku odbyła się promocja książki Andrzeja Gąsiorowskiego i Krzysztofa Steyera „Tajna Organizacja Wojskowa Gryf Pomorski” zorganizowana przez Muzeum II Wojny Światowej.

Prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski – absolwent historii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Gdańskiego, doktorat uzyskał na tym Wydziale w 1979 r. , habilitację w 2000 r. na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był przewodniczącym Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Gdańsku. Jest przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Bałtyckiego, członkiem Rady Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu i członkiem Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Gdańsku. Specjalizuje się w najnowszej historii Polski. Współautor monografii Polska Podziemna na Pomorzu (1939 – 1945), opublikował ponad 200 artykułów i opracowań naukowych. Obecnie dyrektor Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego, profesor w Pomorskiej Szkole Wyższej w Starogardzie Gdańskim oraz starszy kustosz w Muzeum Stutthof – Oddział w Sopocie.

Krzysztof Steyer – ukończył historię na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest kustoszem w Muzeum Stutthof – Odział w Sopocie. Współautor monografii Polska Podziemna na Pomorzu (1939 – 1945), autor wielu opracowań, biogramów oraz scenariuszy wystaw dotyczących konspiracji pomorskiej i dziejów obozu koncentracyjnego Stutthof.

Kiedy o zamiarze napisania przez nas pracy naukowej o dziejach tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” dowiadywali się ludzie nam życzliwi, jakże często wyrażali obawę, że postępujemy niezbyt rozsądnie, podejmując się omówienia tematu wywołującego nadal tak wiele emocji. Trudno bowiem wskazać inną organizację z okresu drugiej wojny światowej, wokół której niemalże do dnia dzisiejszego występuje tyle emocji i o której z takim zaangażowaniem mówi się w telewizji lub prasie.

[…] jest to pierwsza próba całościowego i gruntownego omówienia najważniejszych problemów dotyczących działalności „Gryfa Pomorskiego”. Czytelnicy mają możliwość zapoznania się nie tylko z opracowaniem, ale także z krótkimi biogramami i notkami biograficznymi osób odgrywających w „Gryfie” najważniejszą rolę.