Promocja albumu „Krzywy obraz wojny. Armia Czerwona w Gdańsku i Prusach w 1945 r.”

Spotkania z historią

Zapraszamy na na kolejne wydarzenie z cyklu SPOTKANIA Z HISTORIĄ, poświęcone promocji albumu Tomasza Glinieckiego i Dmitriya Panto pt. Krzywy obraz wojny. Armia Czerwona w Gdańsku i Prusach w 1945 r.

O książce rozmawiać będą autorzy publikacji Tomasz Gliniecki i Dmitriy Panto oraz Wojciech Grott.

Krzywy obraz wojny. Armia Czerwona w Gdańsku i Prusach w 1945 r. to unikatowy album prezentujący niepublikowane w większości zdjęcia sowieckiego fotografa Arkadija Szajcheta, uwieczniającego walki żołnierzy 2. Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej na terenach dawnych Prus Zachodnich i Prus Wschodnich (obecnie województwo pomorskie i warmińsko-mazurskie). W albumie znajdują się m.in. zdjęcia dokumentujące skalę wojennych zniszczeń w Gdańsku, Elblągu, Fromborku i innych polskich miastach po 1945 r.

dr Tomasz Gliniecki – historyk, pedagog, dziennikarz. Autor licznych prac popularyzujących i budujących tożsamość miejsca, zwłaszcza w wymiarze regionalnym – wystaw muzealnych, zajęć i wydarzeń kulturalnych, książek i artykułów prasowych, audycji radiowych i dokumentów filmowych. 

dr Dmitriy Panto  –  pracownik Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Do jego zainteresowań badawczych należą historia Kościoła Katolickiego w Cesarstwie Rosyjskim i ZSRS, stalinowski terror oraz deportacje narodów do ZSRS.

Data wydarzenia
Koniec wydarzenia
Miasto
Gdańsk
Miejsce
Muzeum II Wojny Światowej; Foyer (poziom -2)