Promocja albumu "Krzywy obraz wojny. Armia Czerwona w Gdańsku i Prusach w 1945 r."

Promocja albumu „Krzywy obraz wojny. Armia Czerwona w Gdańsku i Prusach w 1945 r.”

Zapraszamy na na kolejne wydarzenie z cyklu SPOTKANIA Z HISTORIĄ, poświęcone promocji albumu Tomasza Glinieckiego i Dmitriya Panto pt. Krzywy obraz wojny. Armia Czerwona w Gdańsku i Prusach w 1945 r.

O książce rozmawiać będą autorzy publikacji Tomasz Gliniecki i Dmitriy Panto oraz Wojciech Grott.

Krzywy obraz wojny. Armia Czerwona w Gdańsku i Prusach w 1945 r. to unikatowy album prezentujący niepublikowane w większości zdjęcia sowieckiego fotografa Arkadija Szajcheta, uwieczniającego walki żołnierzy 2. Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej na terenach dawnych Prus Zachodnich i Prus Wschodnich (obecnie województwo pomorskie i warmińsko-mazurskie). W albumie znajdują się m.in. zdjęcia dokumentujące skalę wojennych zniszczeń w Gdańsku, Elblągu, Fromborku i innych polskich miastach po 1945 r.

dr Tomasz Gliniecki – historyk, pedagog, dziennikarz. Autor licznych prac popularyzujących i budujących tożsamość miejsca, zwłaszcza w wymiarze regionalnym – wystaw muzealnych, zajęć i wydarzeń kulturalnych, książek i artykułów prasowych, audycji radiowych i dokumentów filmowych.

dr Dmitriy Panto  –  pracownik Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Do jego zainteresowań badawczych należą historia Kościoła Katolickiego w Cesarstwie Rosyjskim i ZSRS, stalinowski terror oraz deportacje narodów do ZSRS.

22 stycznia 2020 r. (środa)
godz.: 17.30
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Foyer (poziom -2)
pl. Władysława Bartoszewskiego 1

Publikacja Tomasza Glinieckiego i Dmitriya Panto została nominowana przez internautów i jurorów do tytułu najlepszej książki historycznej II półrocza 2019 roku w ramach plebiscytu „Historia Zebrana”.  Album ma szansę na nagrodę w kategorii „historia niebanalna”, w której to znalazły się książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, a także publikacje popularyzujące wiedzę historyczną i książki, które nie mieszczą się w pozostałych konkursowych kategoriach („w rolach głównych”, „okiem badacza”).

„Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” to inicjatywa organizowana od 2009 roku. Od 2011 roku przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie przez redakcje: portalu historycznego Histmag.org oraz serwisu Granice.pl - wszystko o literaturze.

Zachęcamy do oddawania głosów w plebiscycie na album Tomasza Glinieckiego i Dmitriya Panto! Trwajacy II etap głosowania potrwa do 19 stycznia, natomiast wyniki poznamy dwa dni później. Spośród wszystkich głosujących organizator plebiscytu rozdzieli zestawy książek.

Głosować na publikację Krzywy obraz wojny. Armia Czerwona w Gdańsku i Prusach w 1945 r. można TUTAJ.