Przejdź do treści

Prezentacja oryginalnego, historycznego pojazdu Willys MB - nowego nabytku Muzeum

06/07/2018 - 11:56
Prezentacja oryginalnego, historycznego pojazdu Willys MB - nowego nabytku Muzeum

W imieniu Dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zebranych na placu przed budynkiem Muzeum powitał dr Marcin Westphal, kierownik działu zbiorów:  

„Nie tylko prezentujemy dzisiaj nowy eksponat, ale również obchodzimy jego urodziny. To już 74 urodziny Willys'a MB wyprodukowanego w lipcu 1944 roku. Pojazd jest wiekowy, ale jak Państwo widzicie trzyma się świetnie. Jest to samochód w pełni oryginalny, ma oryginalny silnik, jeździ – co będziecie Państwo mogli zaraz zaobserwować. Samochodów w tej wersji wyprodukowano 360 tys. w czasie wojny, ale po wojnie również były użytkowane, a teraz są bardzo ciekawym obiektem kolekcjonerskim – ten prezentowany dzisiaj Państwu pojazd wzbogaci nasze zbiory”. 

Prezentowany eksponat był pojazdem dowództwa kompanii F, 2 batalionu, 32 pułku artylerii, 1 dywizji piechoty USA. „Od najbliższego wtorku Willys'a MB będzie można oglądać na naszej wystawie ‘Milion zza oceanu’, poświęconej Polakom służącym w armii Stanów Zjednoczonych. Dlatego też, pojazd jest pomalowany w barwy Amerykańskiej 1 dywizji piechoty. O tej jednostce między innymi mówimy na naszej wystawie” – mówił dr M. Westphal.

Willys MB nie jest jedynym prezentowanym dzisiaj na placu przed Muzeum pojazdem. Wszyscy chętni zobaczyć mogą także lekki samochód ciężarowy Dodge WC 52 – również eksponat ze zbiorów Muzeum, ale też pojazdy należące do grupy rekonstrukcyjnej „Hell on Wheels”, takie jak: kolejny Willys MB i Dodge, ale też ciężarówkę GMC oraz transporter Greyhound M8 – jedyny taki pojazd w Polsce. Wszystkie samochody oglądać można z bliska. 

Pokaz zabytkowych samochodów na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku potrwa do godziny 16:00! Zapraszamy!