#PoznajWystawęGłówną - "Spis pomordowanych Polaków w obozie koncentracyjnym w Dachau" | #M2WSwirtualnie

#PoznajWystawęGłówną - "Spis pomordowanych Polaków w obozie koncentracyjnym w Dachau" | #M2WSwirtualnie

W cyklu #PoznajWystawęGłówną prezentujemy dziś eksponat znajdujący się w sekcji poświęconej obozom koncentracyjnym, gdzie umieszczony został w części traktującej o kaźni duchowieństwa. To Spis pomordowanych Polaków w obozie koncentracyjnym w Dachau wydany w 1946 r. w opracowaniu ks. Edmunda Charta i opublikowany przez Wydawnictwo „Słowo Polskie”. Można go oglądać na wystawie stałej MIIWŚ od marca 2018 r. po wprowadzonym uzupełnieniu ekspozycji.

Ksiądz E. Chart był więźniem KL Dachau. Został oznaczony przez Niemców numerem obozowym 28 100. Przygotowana przez niego i wspomagający go zespół już w 1946 r. księga pomordowanych w tym obozie, rejestruje szczegółowe dane 7 070 osób. Oprócz daty i miejsca urodzenia, miejsca zamieszkania i zawodu, księga ks. Charta rejestruje także datę śmierci danej osoby i jej wyznanie. Zawiera również informację o numerze obozowym. Eksponat stanowi przejmującą ilustrację straszliwej skali mordu dokonanego przez Niemców w KL Dachau. 

W latach 1939-1945 Polacy byli jedną z najliczniejszych narodowości eksterminowanych w tym miejscu. Terrorowi poddano tu ok. 48,5 tys. polskich więźniów. Stanowili oni także prawie 70% (1780 osób) spośród ok. 2600 uwięzionych w Dachau duchownych katolickich. Na 1034 kapłanów zamordowanych w obozie, aż 868 to polscy zakonnicy i księża katoliccy (ok. 84 %). 

W przypadku eksterminacji duchowieństwa chrześcijańskiego KL Dachau to największy na świecie jego symboliczny cmentarz.  

Księga ks. Charta jest prezentowana w tej samej gablocie, w której w ramach wprowadzanych zmian na wystawie głównej usytuowana została pośmiertna maska bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, ofiary KL Dachau.
 

#PoznajWystawęGłówną
Aktualności i ciekawostki przybliżające treści prezentowane na wystawie głównej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.