zdjęcie, źródło M2WS

#PoznajWystawęCzasową - eksponaty związane z rotmistrzem rezerwy Kornelem A. Kowalem | #M2WSwirtualnie

#PoznajWystawęCzasową w ramach akcji #M2WSwirtualnie. Dziś przybliżamy postać rotmistrza rezerwy Kornela Aleksandra Kowala, jednej z ofiar zbrodni katyńskiej. Na wystawie znajduje się jego zdjęcie wykonane w dniu ślubu. Na odwrocie fotografii jeden z członków rodziny zamordowanego oficera zapisał krótkie, przejmujące zdanie: "Rotmistrz Kornel Kowal, zginął w Katyniu".

Rtm. rez. Kornel Aleksander Kowal (1893-1940) był jednym z prawie 22 tysięcy obywateli polskich zamordowanych przez sowieckie NKWD w trakcie zbrodni katyńskiej. W jej wyniku została unicestwiona znacząca część polskich elit, które jako uosobienie patriotyzmu i umiłowania wolności, dla komunistów sowieckich stanowiły element obcy i wrogi, który należało zniszczyć. Plany obu okupantów, sowieckiego i niemieckiego, wobec polskich elit zakładały ich fizyczną eksterminację, aby tym łatwiej i pewniej rządzić resztą obywateli z podbitych ziem Rzeczpospolitej.

​​​​​​O rotmistrzu Kornelu Kowalu

Rotmistrz rezerwy Kornel Aleksander Kowal urodził się 4 września 1893 r. Był absolwentem austriackiej szkoły oficerów rezerwy. Od 1918 r. służył w Wojsku Polskim, a w wojnie polsko-bolszewickiej walczył na froncie ukraińskim. Po jej zakończeniu kontynuował służbę wojskową w 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich i 6 Pułku Ułanów Kaniowskich. W 1925 r. został przeniesiony do rezerwy (z przydziałem do 24 Pułku Ułanów) i zamieszkał wraz z rodziną w Kielcach, gdzie pracował jako inspektor w Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych. Przed wybuchem wojny został powołany do służby wojskowej W bliżej nieznanych okolicznościach, być może w okolicach Tarnopola, tak jak kilku innych oficerów 10. Brygady Kawalerii (w której składzie znajdował się 24 Pułk Ułanów), dostał się do niewoli sowieckiej (ok. 20 września 1939 r.) i został osadzony w obozie w Kozielsku. Prawdopodobnie w połowie kwietnia 1940 r. został rozstrzelany przez funkcjonariuszy sowieckiego NKWD w Lesie Katyńskim. Jego szczątki odnaleziono wiosną 1943 r. w zbiorowej mogile i zidentyfikowano na podstawie karty szczepień, fragmentów osobistych zapisków oraz odznaki pułkowej.
Oprawiona fotografia rotmistrza rezerwy Kornela Aleksandra Kowala znajduje się na wystawie „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy w czasie II wojny światowej”, w części „Cierpienie”. Została ona umieszczona w gablocie wraz z egzemplarzami broni, której używali sowieccy i niemieccy oprawcy, eksterminując polskich obywateli: sowiecki karabin Mosin 1891/30 wraz z czterograniastym bagnetem oraz niemieckie: pistolet Walther P38 i karabin Mauser 98k.

Karabin Mosin 1891/30 wraz z nasadzonym na lufę bagnetem na zawsze pozostanie jednym z symboli sowieckiego terroru wobec obywateli polskich w czasie II wojny światowej. Takie właśnie jego przedstawienie znajdujemy na istniejącym od 1991 r. w New Jersey (USA) pomniku katyńskim. Przedstawia on polskiego oficera, z zakneblowanymi ustami i związanymi z tyłu rękami, z wbitym w plecy bagnetem („czterograniastym”) osadzonym na karabinie Mosin.

Zbiory Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

#PoznajWystawęCzasową
Aktualności przybliżające treści prezentowane na wystawach czasowych dostępnych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.