Poznaj #ZbioryM2WŚ - „Detefon”

Poznaj #ZbioryM2WŚ - „Detefon”

Poznaj #ZbioryM2WŚ – dziś prezentujemy polski radioodbiornik „Detefon”. Urządzenie wyposażone było w detektor kryształkowy z regulatorem do nastrajania długości fali i przełącznikiem, który przełącza aparat na odbiór fal krótkich, średnich lub długich.

„Detefon” został opracowany w 1929 roku przez Wilhelma Rotkiewicza i produkowany był przez Państwową Wytwórnię Łączności, następnie do wybuchu wojny przez Państwowe Zakłady Tele- i Radiotechniczne, jako prosty i tani odbiornik po przystępnej cenie. Odbiornik kosztował 39 ówczesnych złotych (tj. około 10 ówczesnych dolarów amerykańskich) i sprzedawany był w komplecie z anteną i słuchawkami wysokoomowymi.

Słuchacze odbiorników kryształkowych płacili połowę abonamentu radiowego - 1,50 złotych miesięcznie, natomiast mieszkańcy wsi od 1934 r. złotówkę (od 1936 r. rozciągnięto tę ulgę na wszystkich posiadaczy odbiorników kryształkowych). Standardowo miesięczna opłata za abonament wynosiła 3 złote. Równocześnie oddano do użytku nowy nadajnik radiostacji warszawskiej o mocy 120 kW, umożliwiającej odbiór detektorowy na terenie całego kraju.