Muzeum II Wojny Światowej

Posiedzenie inauguracyjne Rady Powierniczej Muzeum II Wojny Światowej

24 maja 2012 r. o godz. 11.00 w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Powierniczej Muzeum II Wojny Światowej. Inauguracyjne posiedzenie poprzedziło wręczenie nominacji członkom Rady Powierniczej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Na pięcioletnią kadencję w latach 2012-1017 zostali powołani:

- dr hab. Bogdan Chrzanowski, prof. UG – przewodniczący,
- dr Piotr M.A. Cywiński,
- ppłk Tadeusz Filipkowski,
- Grzegorz Fortuna, - dr Jarosław Krawczyk,
- prof. Jack Lohman, - prof. dr hab. Krzysztof Mikulski,
- Jacek Miler,
- prof. dr hab. Zdzisław Najder,
- Jacek Taylor
- Dorota Zawacka-Wakarecy.

Wręczając nominacje Minister pogratulował członkom Rady i życzył im satysfakcji w wypełnianiu powierzonego zadania. Przy tej okazji Minister pogratulował również dyrekcji Muzeum i zauważył, że choć ogrom pracy został już wykonany, to przed nami wciąż najtrudniejszy etap, którym jest budowa gmachu Muzeum oraz realizacja projektu wystawy stałej. Minister przypomniał przy tym o zwycięskim projekcie architektonicznym budynku, stworzonym przez polski zespół, w którego skład weszli zarówno doświadczeni jak i młodzi architekci. Powstał dzięki temu projekt, który stanowi połączenie wysokiej klasy rozwiązań w dziedzinie architektury z nowoczesną wizją budynku. Zdaniem Ministra jest więc niezwykle istotne, aby realizacja tego projektu zakończyła się powstaniem najwyższej klasy budynku.

Pierwsze posiedzenie Rady Powierniczej Muzeum II Wojny Światowej, już bez udziału Ministra KiDN otworzył przewodniczący Rady dr hab. Bogdan Chrzanowski. Przekazał on następnie głos dyrektorowi Muzeum prof. dr hab. Pawłowi Machcewiczowi, który przedstawił bieżący stan prac nad budową Muzeum II Wojny Światowej oraz zapoznał członków Rady z harmonogramem działań na najbliższe miesiące. Dyrektor poinformował również członków Rady o przyjęciu przez Muzeum nowego zobowiązania, jakim będzie współpraca przy przygotowaniu wystawy plenerowej w Wilczym Szańcu, która ma zostać otwarta w 2013 roku.

W dalszej części spotkania odbyła się dyskusja nad projektem regulaminu Rady Powierniczej. Członkom Rady zostało także przedstawione sprawozdanie finansowe Muzeum II Wojny Światowej za rok 2011, przyjęte następnie w głosowaniu.

Rada ustaliła ponadto, że dalsze posiedzenia będą odbywać się w Gdańsku.