Pokaz spektaklu "Sen" dla uczniów

Pokaz spektaklu "Sen" dla uczniów

24 października 2019 r. odbyły się dwa pokazy sztuki „Sen” w reżyserii Magdaleny Gajewskiej. Tym razem na widowni zasiedli uczniowie z pomorskich szkół.

„Sen” powstał w ramach drugiej edycji autorskiego projektu Muzeum II Wojny Światowej „Zmieniając perspektywę”. Przypomnijmy, że efektem poprzedniej odsłony był spektakl „Zło dobrem zwyciężali”, który w bieżącym roku doczekał się europejskiej premiery w Essen.


Przedstawienie teatralne „Sen” przygotowane podczas warsztatów przez grupę uczniów pod czujnym okiem animatorki kultury i reżyserki Magdaleny Gajewskiej, dotyka tematyki działalności młodych osób, w tym harcerzy, na rzecz ruchu oporu - także w ramach działań konspiracyjnych małego sabotażu, w okresie okupacji podczas II wojny światowej. Na podstawie prawdziwych historii powstała opowieść o tym, jak młodość pełna entuzjazmu, ducha i pasji zderzyła się z brutalnością wojny, a głęboka solidarność przerodziła się w niespotykany wcześniej na taką skalę ruch. To spektakl o gotowości nastolatków do zaangażowania się w walkę o wolną Polskę. Hołd pamięci dla przeszłości, ale również inspiracja do wdzięczności za dzisiejszą wolność.

Oba spektakle zgromadziły komplet widzów, przede wszystkim uczniów i nauczycieli z pomorskich szkół. Publiczność licznie zgromadzona w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego, po spektaklu gromkimi oklaskami nagradzała młodych aktorów. Nie brakowało owacji na stojąco, podziękowań, kwiatów i wspólnych zdjęć.


Obsada: Barbara Andrzejewska, Mateusz Gadomski, Hanna Irzyńska, Aleksandra Kosiak, Jagna Kosiak, Izabela Kosiak (gościnnie), Michał Kurdziel, Agata Małachowska, Amadeusz Mazur, Anna Meller, Katarzyna Meller, Zofia Stanisławek, Hanna Stankiewicz, Klaudia Szymańska, Borys Wiśniewski, Milena Zimny. Do sceny otwierającej spektakl głosu użyczył profesor Jerzy Grzywacz, Żołnierz Armii Krajowej i Powstaniec Warszawski.
 
Reżyseria: Magdalena Gajewska – pracownik Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, animatorka kultury, instruktorka teatralna i reżyser spektakli teatralnych z udziałem najmłodszych, pedagog, trener Odysei Umysłu. Absolwentka Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim, później Animacji Kultury na Akademii Sztuk Pięknych. Ukończyła pierwszy i drugi stopień Szkoły Dramy Stosowanej. Doświadczenie pedagogiczne zdobyła podczas Studiów Pedagogicznych, pracy w szkole oraz licznych działań twórczych z dziećmi i młodzieżą. Współpracowałam między innymi z Instytutem Pamięci Narodowej, Europejskim Centrum Solidarności, Gdańskim Archipelagiem Kultury, CSW Łaźnia 2, Gdańskim Towarzystwem Przyjaciół Sztuki, Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, Żuławskim Ośrodkiem Kultury, Iławskim Centrum Kultury i Starogardzkim Centrum Kultury.


Muzyka: Jan Elf Czerwiński
Scenografia i wizualizacje: Wanda Piskorska
Organizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Patronat honorowy: sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin oraz Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich