Pokaz filmu dokumentalnego „Żelazny chłopiec” w Kinie Muzeum

Pokaz filmu dokumentalnego „Żelazny chłopiec” w Kinie Muzeum

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w sali kinowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, odbył się specjalny pokaz filmu „Żelazny chłopiec” w reżyserii Andrzeja Ciecierskiego (TVP3 Gdańsk).

 

Licznie zgromadzoną w Kino Muzeum młodzież powitał Michał Rzepiak, prezes Fundacji Pomorskich Kresowian. Następnie głos zabrał zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – dr Marek Szymaniak, który wygłosił prelekcję wprowadzającą widzów w tematykę żołnierzy wyklętych, ze szczególnym naciskiem na przedstawioną w filmie postać Zdzisława Badochy ps. "Żelazny":

 

"Był to młody człowiek, który w 1945 roku miał 20 lat i wstępował w szeregi Armii Krajowej (…). Jednocześnie widzimy w nim rys bardzo dojrzałego człowieka. Jeden z najwybitniejszych dowódców polskiej partyzantki bardzo doceniał Zdzisława Badochę. Był jednym z nielicznych żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, któremu w wyrazie osobistego uznania Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” przyznał specjalny sygnet w ramach docenienia jego wielkiej odwagi i skuteczności (…). Pozostaję z nadzieją, że ten film będzie elementem budowania waszej niepodległościowej tożsamości związanej z szacunkiem dla żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, takich jak Zdzisław Badocha ps. „Żelazny”."  

  

Do zebranych zwrócił się także reżyser filmu Andrzej Ciecierski, który wprowadził widzów w tematykę filmu oraz przybliżył okoliczności jego powstania:


 
"Film przedstawia historię życia Zdzisława Badochy ps. „Żelazny” – żołnierza V Brygady Wileńskiej AK, dowodzonej przez majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”. Badocha, jako kilkuletni chłopiec, przyjechał z rodzicami na Wileńszczyznę. Od 1942 roku działał w strukturach konspiracyjnych. W 1944 roku został żołnierzem Armii Krajowej. Po zakończeniu wojny, wierny swoim zasadom, jako Wyklęty i Niezłomny kontynuował walkę o niepodległość Polski na terenach Pomorza Gdańskiego i Powiśla."

 

Spotkanie zakończyło się licznymi pytaniami i ciekawą dyskusją.
 

Organizatorami pokazu filmowego byli: Fundacja Pomorskich Kresowian, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.