MIIWS

Podsumowanie obchodów 82. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę

W dniach 17-18 września br. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku miały miejsce obchody związane z 82. rocznicą napadu Sowietów na Polskę. W tych dniach zaplanowano spacery muzealne dla młodzieży z trzecich i czwartych klas szkół ponadpodstawowych oraz ich opiekunów (17 września), a także osób dorosłych (18 września). Podczas zwiedzania wraz z edukatorem muzealnym grupy zapoznawały się z wybranymi częściami wystaw prezentowanych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku: czasowej „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” oraz ekspozycji stałej.

 

Podczas spacerów prezentowano m.in. historię polskiej tablicy granicznej wydobytej z rzeki Zbrucz, która znajduje się w zbiorach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Historia tego eksponatu była także przybliżana w trakcie spaceru dedykowanemu IV rozbiorowi Polski, tutaj padło również pytanie: w jaki sposób sowiecki agresor potraktował polskie symbole państwowe i narodowe widniejące na granicy Rzeczpospolitej? Podczas spaceru można było również obejrzeć, a także zapoznać się z historią cennego daru profesora Wiesława Gruszkowskiego dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, tj. polską flagą ze Lwowa, a także losami ukrywającej ją rodziny Gruszkowskich.

 

W związku z obchodami 82 rocznicy ataku Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 roku można także oglądać wystawę panelową przygotowaną w ramach obchodów 40. rocznicy przywrócenia krzyża na Westerplatte Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku pt. ,,1945-2022. Dzieje krzyża na Westerplatte”. Ekspozycja od 17 września do końca grudnia br. prezentowana jest przed Cmentarzem Poległych Obrońców Westerplatte przy ul. Majora Henryka Sucharskiego 70 w Gdańsku. Ponadto wystawę można także zwiedzać w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

 

Ekspozycja poświęcona jest przedstawieniu losów symbolu religijnego na terenie byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Historia ta ukazuje realia kształtowania w czasach komunizmu pamięci o polskich bohaterach, a równocześnie przedstawia walkę ówczesnej władzy z Kościołem katolickim.

 

Ponadto 17 września br. p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt oraz Waldemar Kowalski kierownik Działu Dokumentacji Filmowej brali również udział w uroczystościach na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku, gdzie złożyli kwiaty.

 

 W tym dniu delegacja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku brała również udział w uroczystościach w Gdyni  „W hołdzie Ofiarom Katynia i Zesłańcom Sybiru”, gdzie kierownik Działu Kontaktów Międzynarodowych, Katarzyna Łuczak złożyła kwiaty pod tablicą pamiątkową Marynarzy Polskich zamordowanych na Wschodzie przy budynku dowództwa Marynarki Wojennej, a także pod pomnikiem „Golgota Wschodu” na Cmentarzu Wojennym Obrońców Wybrzeża.

 

17 września br. p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt wraz z Dariuszem Drelichem, wojewodą pomorskim złożyli wieńce pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego - polskiego bohatera z czasów II wojny światowej, skazanego niesprawiedliwym wyrokiem śmierci przez władzę ludową.

 

W ramach obchodów 17 września br. odbył się również bezpłatny pokaz sowieckiego filmu propagandowego w reżyserii Ołeksandra Dowżenki „Wyzwolenie - Освобождение”, który miał miejsce w sali kinowej (poziom -3).  Film ukazuje inwazję Armii Czerwonej na wschodnią Polskę we wrześniu 1939 r. nie jako agresję, ale „oswobodzenie” spod władzy „polskich panów”. W swojej treści przeinacza rzeczywistość związaną z rozpoczęciem sowieckiej okupacji połowy terytorium II Rzeczpospolitej. Obraz został poprzedzony słowem wstępu Michała Bogdanowicza, pracownika Działu Naukowo-Edukacyjnego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.