Podpisanie umowy z wykonawcą na modernizację budynku byłej elektrowni wraz z zagospodarowaniem terenu na Westerplatte

Podpisanie umowy z wykonawcą na modernizację budynku byłej elektrowni wraz z zagospodarowaniem terenu na Westerplatte

Umowa na modernizację budynku byłej elektrowni wraz z zagospodarowaniem terenu na działkach nr 3/5, 68 i 25/2 na Westerplatte podpisana. Dokument zawarty pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a konsorcjum firm: Kamaro sp. z o.o. sp. k. oraz Sobin sp. z o.o. przewiduje działania w ramach inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku.

 

Przedmiotem umowy jest przebudowa budynku byłej elektrowni ze zmianą sposobu jej użytkowania na cele muzealne, w tym planowaną w obiekcie wystawę. Prace budowalne będą miały na celu poprawę stanu technicznego i estetycznego budynku oraz jego bezpośredniego otoczenia. W ramach umowy powstanie także tymczasowa infrastruktura przeznaczona na pomieszczenia biurowo-administracyjne. Inwestycja zakłada też zmianę zagospodarowania terenu wokół byłej elektrowni – zostanie zmieniona nawierzchnia oraz zbudowana niezbędna infrastruktura techniczna, m.in. oświetlenie, monitoring. Termin zakończenia prac przewidziano na październik 2023 r.

 

W imieniu Muzeum II Wojny Światowej – głównego inwestora budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – umowę podpisał dyrektor MIIWŚ dr hab. Grzegorz Berendt, prof. UG, który o dzisiejszym wydarzeniu powiedział:

 

 „Popisanie umowy na prace budowalne w dawnej elektrowni to kolejny krok przybliżający do realizacji niezwykle ważnego zadania, jakim dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jest to wydarzenie szczególne, ponieważ to właśnie w tym budynku po raz pierwszy w sposób kompleksowy, na wystawie, zostanie opowiedziana historia miejsca, gdzie rozpoczął się najkrwawszy, jak dotąd, konflikt zbrojny w dziejach ludzkości, który niezwykle głęboko dotknął zwłaszcza naród polski. Będzie to także miejsce wyjątkowe, ponieważ to właśnie we wnętrzach dawnej elektrowni w ramach przygotowywanej ekspozycji prezentowane będą nigdy wcześniej niepokazywane zabytki archeologiczne związane z Wojskową Składnicą Tranzytową na Westerplatte, odnalezione przez zespół archeologów MIIWŚ podczas prac archeologicznych, sukcesywnie prowadzonych na półwyspie”.

 

Ze strony wykonawcy dokument został podpisany przez Radosława Tomczykowskiego prezesa zarządu Sobin sp. z o.o.